ETF seriál 7. Díl: Uvažujete o investici do ropy? Zkuste ETF!

Rada pro investora
ETF seriál 7. Díl: Uvažujete o investici do ropy? Zkuste ETF!

1.8.2019

V dalším díle našeho pravidelného seriálu o ETF se blíže podíváme na fondy investující do energií a na důvody, proč by měl o takové investici každý uvažovat.


1. 8. 2019

 

V sedmém díle našeho seriálu o ETF fondech se blíže zaměříme na burzovně obchodovatelné fondy, které jsou založeny na investicích do společností zabývajících se těžbou ropy. Růstových faktorů, které by v letošním roce mohly pomoci cenám ropy na vyšší hodnoty, je zdá se více než dost. Rostoucí ceny ropy by měly podpořit i růst cen akcií společností, které ropu těží. V tomto článku si rozebereme, proč by měl každý investor zvážit investici do ropy a jaký způsob je pro něj vhodný.

Proč investovat do ropy?

Ropu můžeme bezesporu považovat za komoditu, která v současném ekonomickém prostředí hraje zcela zásadní roli i přes postupný vývoj dalších a dalších alternativních zdrojů energie. Spotřeba ropy celosvětově prakticky nezastavitelně roste a vzhledem k jejím omezeným zásobám se dá očekávat růst cen v dlouhodobém měřítku. Díky nezastavitelnému rozvoji zemí emerging markets se navíc dá očekávat další růst poptávky těchto zemí po energiích. Investice do ropy tak stále znamená investování do budoucnosti a závislosti na této komoditě se svět jen tak nezbaví.

Ceny ropy byly od začátku roku jako na houpačce - i tak se však v současnosti obchoduje o více než 20 % výše než na začátku roku (WTI). Faktorů, které podporovaly růst ceny ropy, bylo v letošním roce hned několik. Pozitivně působila dohoda zemí OPEC +, které se shodly na omezení ropné produkce o 1,2 mil barelů denně. Globální ropnou nabídku pak také ovlivnily sankce ze strany USA uvalené na Írán a Venezuelu. V posledních týdnech cenu ropy ovlivnil také hurikán Barry, který zavinil výrazné výpadky v produkci ropy USA a Mexika. Negativní vliv na ceny ropy naopak letos mělo pokračující napětí mezi USA a Čínou.


Jak investovat do ropy?

Při investici do ropy lze využít několika způsobů - pravděpodobně nejvyužívanější je nákup nebo prodej ropných futures kontraktů. Při koupi futures kontraktu je uzavřena dohoda mezi kupujícím a prodávajícím, která je zajištěna tzv. marginem, který je procentuálním podílem hodnoty celého kontraktu. Koncoví uživatelé ropy využívají futures kontrakty k zafixování ceny, běžní investoři naopak ke spekulaci na pokles nebo růst cen ropy. Spekulanti svou pozici zpravidla prodlouží nebo ukončí přede dnem dodání komodity. Velikost ropného futures kontraktu je stanovena na 1000 barelů a naceněna v amerických dolarech. Investoři mohou také spekulovat na pohyb ropných cen nákupem nebo prodejem akcií společností, které se zabývají těžbou ropy. Jejich akcie jsou logicky výrazně ovlivněny cenou ropy.

Pokud však investor věří ropě v dlouhodobém horizontu, tak se mu jednoznačně nabízí další možnost - nákup ETF (burzovně obchodovatelných fondů). ETF fondy v sobě snoubí výhody výše uvedených možností - vysoká likvidita jako u futures kontraktů a možnost zisku dividend jako při nákupu akcií. Pravděpodobně nejvhodnějším ETF je XLE Energy Select Sector SPDR Fund. Toto ETF investuje pouze do amerických a evropských společností, které se zabývají těžbou ropy a zemního plynu. V tabulce níže je Top 10 akcií ve fondu XLE, které zastupují téměř 75 % celého portfolia fondu. Naprostá většina společností obsažených ve fondu má velkou nebo střední tržní kapitalizaci.

zdroj: etf.com

ETF fondy jsou velmi atraktivní svou jednoduchostí (jedním nákupem se podílíte na vývoji několika společností) a také nízkou nákladovostí. Roční náklady (TER) fondu XLE činí jen 0,13 % a jeho výkon od začátku letošního roku činí zajímavých 11,19 %. Fond navíc vyplácí pravidelnou dividendu, která v současnosti dosahuje 2,50 % ročně. 


Proč investovat do fondu XLE?

Ve zbytku letošního roku by měla hrát celá řada faktorů pro posilování cen ropy - největší prostor pro růst poskytne zřejmě mírnější monetární politika FEDu a zprostředkovaně slabší americký dolar. Americký FED v tomto týdnu oznámil snížení úrokových sazeb o 0,25 %, což by mělo mít za následek oslabení amerického dolaru. Slabší americký dolar naopak působí pozitivně na ceny ropy. S růstem cen ropy by však měly růst i akcie společností, které se její těžbou zabývají - do karet by investorům měla hrát pozitivní situace na akciových trzích, které po loňských krátkodobých korekcích znovu získaly růstové impulsy a hlavní akciové indexy se tak přibližují svým historickým maximům.

Investicí do ETF fondu XLE je tedy investor schopen participovat na rostoucích akciových trzích, avšak s orientací na těžaře ropy a zemního plynu. ETF fond XLE se chlubí skvělým výkonem od začátku roku, který přesahuje 11 % bez dividend. Velkou výhodou fondu XLE je pak skutečnost, že těžaři ropy mohou profitovat i při stagnujících cenách ropy. 

Burzovně obchodovatelný fond XLE v sobě snoubí výhody investic do ropy a akciových investic. Pro investory je také klíčová kvartálně vyplacená dividenda, nízká nákladovost a vysoká likvidita. Do tohoto fondu navíc může pravidelně investovat prakticky každý, a to již od velmi nízkých částek každý měsíc.

Odkaz na předchozí díl naleznete zde

Autoři: Petr Lajsek a Tomáš Turna, analytici společnosti Colosseum, a.s.

 

 


 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!