Hledáte dividendy? Zkuste ETF

Rada pro investora
Seriál ETF (1. díl) Hledáte dividendy? Zkuste ETF.

17.9.2018

Dividendové akciové tituly mohou být skvělou příležitostí pro investory, kteří chtějí ze svého portfolia generovat pravidelný příjem.


18. 3. 2019

Dividendové akciové tituly mohou být skvělou příležitostí pro investory, kteří chtějí ze svého portfolia generovat pravidelný příjem. Velká část akciových společností totiž vyplácí dividendy na kvartální bázi. V případě narůstající ziskovosti společnosti navíc výše vyplácených dividend zpravidla roste. Investoři tak mohou těžit nejen z potenciálně rostoucích cen akcií, ale také z progresivních dividendových příjmů. V současné době však existuje více možností, jak dividendové tituly zařadit do portfolia. V tomto článku se zaměříme na investice do dividendových ETF (burzovně obchodovatelných fondů) a ukážeme si jejich výhody. 

Jakým způsobem tyto dividendové ETF fondy vlastně fungují? Jedná se o fondy, které jsou obchodovány na burzách, stejně jako akciové tituly, které drží ve svém portfoliu. Tato vlastnost z nich dělá velmi likvidní investici (je prakticky kdykoliv možné je prodat či koupit). Vedle toho, že investor participuje na změnách hodnoty portfolia fondu, vyplácejí tyto fondy pravidelné dividendy, které zpravidla převyšují tržní průměr. Dividendové ETF jsou totiž obvykle zaměřeny na akciové společnosti s dlouhodobou a progresivní dividendovou politikou. Níže uvedený graf ukazuje vývoj meziročního tempa růstu dividend akciových společností z  indexu S&P 500. 

tempo meziročního růstu a poklesu dividend společností indexu S&P 500 červen 2018

 

zdroj: multpl.com

Výhody dividendových ETF

Portfolio daného ETF fondu se může skládat i z několika desítek či stovek společností, což pro investora představuje podstatnou výhodu v rámci diverzifikace jeho investic. Například nákupem dividendového ETF Vanguard High Dividend Yield (VYM), který kopíruje index  FTSE High Dividend Yield, získává investor podíl na těch nejkvalitnějších amerických společnostech jako jsou JPMorgan Chase & Co., Johnson & Johnson, Exxon Mobil Corp či Pfizer Inc (viz tabulka níže).

Top 10 akciových titulů ve fondu VYM (31.7.2018) 
1. JP Morgan Chase & Co. 
2. Johnson & Johnson 
3. Exxon Mobil Corp. 
4. Wells Fargo & Co. 
5. Chevron Corp. 
6. AT&T Inc. 
7. Pfizer Inc. 
8. Intel Corp. 
9. Verizon Communications Inc. 
10. Cisco Systems Inc. 

zdroj: Vanguard.com 

Investor tak participuje na zhodnocení celého indexu, který z principu kolísá mnohem méně, než ceny akcií jednotlivých společností, které jsou v konkrétním indexu obsaženy. I rizikovost je zpravidla nižší - pokles některých firem v indexu může být kompenzován růstem jiných. Efekt diverzifikace se rovněž týká dividend - případný pokles  dividendového výnosu z jednoho titulu má při daném rozsahu portfolia jen velmi malý dopad na celkový dividendový výnos z ETF fondu. Vzhledem k tomu, že dividendové ETF se obvykle nezaměřují jen na jedno určité odvětví (např. technologie, ropa, automobilky atd.), jsou zpravidla velmi dobře chráněny proti poklesům jednotlivých sektorů. Níže uvedený graf znázorňuje porovnání ročního dividendového výnosu vybraného ETF fondu vůči průměrnému dividendovému výnosu v rámci akciového indexu S&P 500.

zdroj: etfdb.com

Vedle atraktivního dividendového výnosů nabízí fond VYM i poměrně slušný výkon ze svého portfolia. Tato kombinace kapitálových výnosů tak představuje příhodnou příležitost pro zhodnocení peněz. V níže uvedeném grafu je srovnání výnosů vybraného fondu za poslední 3 roky vůči výnosu akciového indexu S&P 500.  

zdroj: bloomberg.com

Pro koho jsou dividendové ETF vhodné?

Pasivní forma investování, se kterou jsou ETF fondy spojeny, může být velmi atraktivní pro investory, kteří nechtějí ztrácet čas sestavováním portfolia prostřednictvím jednotlivých akciových titulů. Aktivní forma investování totiž vyžaduje velké množství času potřebného k analýze daných společností. Běžný investor zároveň není schopen analyzovat takové množství firem, aby dosáhl stejné míry diverzifikace portfolia jako v případě ETF fondu. Dalším problémem se kterým se může běžný investor setkat je skutečnost, že sestavování portfolia prostřednictvím přímých nákupů akcií může být poměrně nákladné. Investor platí při každém nákupu i prodeji jednotlivé akcie. V případě ETF fondů jsou jeho celkové náklady poplatek pro emitenta ETF (TER - zpravidla do 0,5 %) a poplatek pro brokera. 

Dividendové ETF fondy tak představují možnost investice s nižšími náklady, kterou se dá portfolio široce diverzifikovat při zachování vysoké míry likvidity. Pro většinu investorů mohou ETF fondy znamenat vhodný prostředek jak investovat peníze a využít tak příležitostí, které kapitálový trh nabízí, aniž by se museli o své investice aktivně starat. Nespornou výhodou jsou pak pravidelně generované výnosy z portfolia. Zároveň investoři ušetří na poplatcích, které by jinak museli vynaložit při nákupech jednotlivých titulů. 

V rámci dalšího dílu našeho seriálu se podíváme na investice do dluhopisů prostřednictvím ETF fondů. 

Autoři: Tomáš Turna a Petr Lajsek, analytici společnosti Colosseum, a.s. 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!