Reddit vs. Wall Street: revoluce investování?

Rada pro investora
Reddit vs. Wall Street: revoluce investování?

V posledních dnech se na akciových trzích rozmohla mánie retailových investorů ze stránek Reddit po několika akciových titulech. Nedávné dění tak ukázalo, že jsme možná svědky revoluce v investování.


28. 1. 2021

 

V posledních dnech se na akciových trzích rozmohla mánie retailových investorů ze stránek Reddit po několika akciových titulech. Mezi hlavními targety byly akcie společností GameStop, AMC Entertainment, BlackBerry a Nokia. V případě společnosti GameStop se jednalo o takzvaný “short squeeze”, tedy útok na spekulanty v krátkých pozicích. U ostatních společností nedokázalo ani jejich vedení vysvětlit rapidní růst. Zmíněné společnosti rostly během dne i o stovky procent na své ceně. Retailoví investoři tak doslova otočili zavedené poměry na akciových trzích. Dosud je ovládali velcí hráči jako jsou investiční banky, hedge fondy a další velcí správci aktiv. Nedávné dění však ukázalo, že jsme možná svědky revoluce v investování. Podívejte se spolu s námi na hlavní případy bezprecedentního růstu akcií z posledních dnů.

 

GameStop (GME)

Pravděpodobně nejvíce titulků v médiích obsahovalo jméno společnosti GameStop. Jedná se o poměrně neznámou společnost, jejíž byznys spočívá v retailovém prodeji videoher. Tržby společnosti mají dlouhodobě klesající tendenci a poslední dva roky zakončil GameStop ve ztrátě. Není tak divu, že se stal terčem tzv. “short sellers” - tedy spekulantů na pokles ceny dané akcie. Mezi dané spekulanty patřil známý hedge fond Melvin Capital a vyhlášený short seller Citron Research. Dané společnosti často samy efektivně využívají sociální sítě pro zveřejnění svých názorů na dané akcie. Citron po růstu ceny akcií GameStop na 40 USD vydal target price na 20 USD. Tentokrát se však přepočítal a trading vzala do svých rukou skupina investorů na síti Reddit, která čítá přes 2 miliony členů, mezi které se řadí většinou menší američtí investoři využívající mobilní trading platformy. Akcie Gamestop tak během několik dní díky masivní poptávce vystřelily až ke 380 USD za kus. Spekulanti na pokles tak museli uznat masivní ztráty, které plynuly z udržování pozic a úroků z půjčky akcií. Reddit tak během pár dní porazil na kolena zavedené společnosti na Wall Street. Melvin Capital dokonce musel požádat o dodatečný kapitál ve výši 2,75 mld. USD kvůli jeho masivním ztrátám.

 

Vývoj akcií GameStop za 6 měsíců

Zdroj: Yahoo


AMC Entertainment (AMC)

Společnost AMC ENtertainment je největším světovým provozovatelem kin. Právě kina byla koronavirovou pandemií hluboce zasažena - premiéry nových filmů se odsouvají na neurčito a nová produkce (mimo Neftlix, HBO, Amazon a Disney) víceméně stojí. Daný trh tak zažívá hlubokou transformaci. To poslední, co by se tak v dané situaci dalo očekávat, je masivní růst akcií AMC. Neočekávané se však stalo skutečností a akcie AMC tak bez jakéhokoliv fundamentálního podložení vzrostly během včerejšího dne o 300 %. Pozitivní vlna zachvátila i další společnosti z oboru, některé dokonce i na evropských trzích. Za takto velkým růstem znovu stála skupina na Redditu ve spojení s dalšími sociálními sítěmi.

 

Vývoj akcií AMC za 6 měsíců

Zdroj: Yahoo


BlackBerry Ltd (BB) a Nokia Corporation (NKE)

Dříve slavní výrobci mobilních telefonů zažívají v posledních letech velmi krušné časy. Důvod jejich pádu je podobný - trh v posledních letech naprosto válcuje Apple, Samsung a výrobci z Číny. BlackBerry tak postupně upadá, Nokia našla své uplatnění spíše v rozvoji mobilních sítí. Ani jedna z akcií tak rozhodně neměla důvod pro růst o několik desítek procent za den. Na obou akciích však znovu zaúřadovala skupina retailových investorů, kteří poslali dané akcie na roky nevídané hodnoty. U BlackBerry se předpokládalo, že důvodem k růstu akcií může být chystaný nový mobilní telefon, samo vedení společnosti se však nechalo slyšet, že netuší proč jejich akcie tak masivně rostou. 

 

Vývoj akcií BlackBerry za 6 měsíců

Zdroj: Yahoo

Vývoj akcií Nokia Corp za 6 měsíců

Zdroj: Yahoo


Revoluce investování?

Šílenství investorů po určitých akciích nebo aktivech jsme již v posledních měsících měli možnost vidět několikrát. Pravděpodobně nejvýraznějším případem jsou akcie společnosti Tesla, které za poslední rok posílily o více než 600 % bez výraznějších fundamentálních důvodů. Menší šílenství také vzbudily akcie Apple, které za poslední rok vzrostly o 75 %. U Apple to však není až tak pozoruhodné, společnost má dlouhodobě skvostné hospodářské výsledky, což potvrdila i včera. Mnoho investorů také stále nechápe neuvěřitelný růst bitcoinu, který zaznamenal v posledních měsících díky davovému šílenství. Výše zmíněné případy jen potvrzují, že tzv “social trading” doslova mění trhy a jeho důležitost a vliv na trhy jen poroste. Investoři se aktuálně kromě Redditu srocují v obrovském množství i na Twitteru a například i TikToku. Tato neskutečná síla tak dokáže převálcovat i nejzavedenější hedge fondy na Wall Street. Investoři by si však měli dávat pozor při naskakování do podobně rozjetých vlaků jako jsou akcie GME, AMC a BB, dříve či později daná bublina splaskne. 
Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!