Seriál ETF (3. díl) Svět zbrojí - Investujte s ETF fondy

Rada pro investora
Seriál ETF (3. díl) Svět zbrojí - Investujte s ETF fondy

29.10.2018

Rekordní armádní výdaje táhnou zbrojařský sektor nahoru. ETF zaměřené na zbraně jsou snadnou cestou jak tento boom využít ve vlastní prospěch.


18. 3. 2019

Ve třetím dílu našeho seriálu o ETF fondech se blíže zaměříme na burzovně obchodovatelné fondy, které jsou založeny na investicích do zbrojařských společností. Společnosti z tohoto sektoru byly v posledních letech k investorům velmi štědré - jak z pohledu kapitálových výnosů, tak i dividend. Rekordní vládní výdaje na zbrojení jsou pak jednoznačným růstovým impulsem pro celý sektor. V tomto článku si rozebereme, proč je vhodné zvážit investici právě do zbrojařů a jakým způsobem investovat.

Proč investovat do zbrojařů? 

Zbrojařský sektor indexu S&P 500 patří k dlouhodobě rostoucím a stabilním odvětvím, čemuž dopomáhají stále trvající bezpečnostní rizika, ať už na Blízkém východě či ve východní Asii. Tyto podmínky stimulují vládní nákupy a vytěžují výrobní kapacity zbrojařů. Rostoucí investice do armádní techniky napříč kontinenty tak přináší stabilní zakázky pro společnosti zabývající se zbrojní výrobou na několik let dopředu - tyto zakázky pak v rámci některých zbrojařských společností činí až 85 % jejich celkových tržeb. Velmi dobré tržní podmínky pro zbrojařský sektor jsou dále patrné z porovnání výkonnosti s jinými sektory. Průměrný roční výkon zbrojařského sektoru za poslední tři roky (měřeno pomocí výkonu ETF fondu XAR) činí 27,75 %. Pro porovnání se zdravotním sektorem je vhodným ukazatelem výkon ETF fondu XLV za poslední tři roky, který činí 14,60 %. Průměrný roční výnos indexu S&P 500 za poslední tři roky činí 17,25 % - je tedy patrné, že zbrojařský sektor dlouhodobě překonává výkon celého indexu S&P 500.

Pro srovnání výkonnosti sektorů byly využity průměrné výkonnosti ETF fondů XAR (zbrojařský sektor), XLV (zdravotnictví) a indexu S&P 500. zdroj: Bloomberg 

Zvyšující se rozpočty hrají zbrojařům do karet 

Pro investici do společností ze zbrojařského sektoru hovoří i nárůst armádního rozpočtu USA, které jsou největším odběratelem a zároveň vývojářem zbrojních technologií na světě. Pro rok 2019 schválil prezident Trump (a posléze senát) nejvyšší rozpočet pro Ministerstvo obrany od roku 2011 a to 719 miliard USD. Navýšený rozpočet pokrývá nejen nárůst mezd vojáků (+ 2,6 %), ale především vyšší investice do nákupu a vývoje vyspělých zbrojních technologií - pro příští rok tak Ministerstvo obrany USA utratí téměř 3,7 % HDP země, které za rok 2017 dosáhlo na 19,4 bilionu USD (U.S. Bureau of Economic Analysis). Níže uvedený graf znázorňuje vývoj rozpočtu Ministerstva obrany USA za posledních 20 let.

zdroj: whitehouse.gov

Největší investice by měly směřovat do projektu stíhacího letounu páté generace F - 35 II, a to ve výši bezmála 11 mld. USD za 77 kusů těchto letadel z dílen společnosti Lockheed Martin. Ta bude zároveň dodavatelem helikoptér Black Hawk za 1,4 mld. USD a spoludodavatelem protiraketových systémů v hodnotě 9,9 mld. USD. Obohacení námořní flotily v příštím roce bude USA stát přibližně 13,5 mld. USD, z čehož by primárně měla těžit společnost General Dynamics, která bude dodavatelem tří torpédoborců třídy Arleigh Burke v ceně 6 mld. USD a jaderných ponorek třídy Virginia za bezmála 7,5 mld. USD. Akcie výše uvedených firem jsou významnou součástí portfolia ETF fondu XAR. 

Za zbraně a zbrojní technologie však neutrácí jen USA - mezi významné odběratele zbraní se řadí rovněž Čína, Saúdská Arábie či Indie. Na grafu níže jsou uvedeny objemy vládních výdajů na zbrojení pěti největších odběratelů.

zdroj: globalfirepower.com

Jak investovat do zbrojařů? 

Pokud se vám tedy zdá, že investice do zbrojařských společností dávají smysl, je nutné zvážit jaký způsob investování využít. V zásadě existují dvě možnosti. 

První je přímá koupě akcií jednotlivých společností - tedy aktivní forma investování, která je však časově velmi náročná. Investor totiž musí důkladně analyzovat jednotlivé společnosti v sektoru. Problematicky pak může působit nízká míra diverzifikace portfolia - portfolio složené z malého počtu titulů je totiž vysoce náchylné na tržní výkyvy. 

Pokud se ovšem nechcete spoléhat pouze na výkon jedné společnosti a chcete se prostřednictvím jediného nákupu podílet na vývoji zbrojařského sektoru, tak je další možností koupě ETF (burzovně obchodovatelných fondů) se zaměřením na letecké a zbrojařské společnosti. Zajímavým ETF je již zmiňovaný fond SPDR S&P Aerospace & Defense (symbol XAR). Toto ETF investuje plně do amerických společností, které patří do leteckého a zbrojařského průmyslu (ve fondu je jich přes 30). Roční náklady (TER) tohoto fondu jsou 0,35 % a jeho průměrná výkonnost za posledních 5 let je 20 procent p.a. V tabulce níže je Top 10 akcií obsažených ve fondu XAR, které představují téměř 40 % celého portfolia fondu.

zdroj: finance.yahoo
 
 

Pro koho je XAR vhodný? 

V současné době cenových korekcí na světových akciových trzích může být právě investice prostřednictvím ETF správnou volbou. Při pravidelném investování nehrají totiž tržní korekce zásadní roli a mohou být naopak dobrou příležitostí jak nakoupit akcie kvalitních společností levněji. Díky diverzifikaci portfolia navíc není investor závislý pouze na výkonu jedné nebo několika málo společností. Dalším zajímavým aspektem investice do fondu XAR jsou pravidelně vyplácené dividendy - současný dividendový výnos fondu je 0,97 %.

Autoři: Tomáš Turna a Petr Lajsek, analytici společnosti Colosseum, a.s.

Předchozí díl našeho seriálu najdete ZDE

 

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!