Seriál ETF (5. díl) Uvažujete o investici do zlata? Zkuste ETF!

Rada pro investora
Seriál ETF (5. díl) Uvažujete o investici do zlata? Zkuste ETF!

11.4.2019

Investice do zlata rozhodně dává smysl, je však nutné zvážit jaký způsob investování využít. Růstových faktorů, které by v letošním roce mohly pomoci cenám zlata na vyšší hodnoty, je zdá se více než dost.


12. 4. 2019

 

 

V pátém díle našeho seriálu o ETF fondech se blíže zaměříme na burzovně obchodovatelné fondy, které jsou založeny na investicích do společností zabývajících se těžbou zlata. Růstových faktorů, které by v letošním roce mohly pomoci cenám zlata na vyšší hodnoty, je zdá se více než dost. Rostoucí ceny zlata by měly podpořit i růst cen akcií společností, které zlato těží. V tomto článku si rozebereme, proč by měl každý investor zvážit investici do zlata a jaký způsob je pro něj vhodný.

Proč investovat do zlata?

Zlato je mezi investory známé jako tzv. bezpečný přístav v dobách nejistoty a rostoucí nervozity na akciových trzích. Svou roli zlato potvrdilo zejména koncem loňského roku, kdy rostoucí úrokové sazby americké centrální banky dostaly pod tlak akciové trhy a investoři následně realizovali výprodeje svých pozic. Zlato si tak v posledním měsíci roku 2018 připsalo téměř 4 % a koncem letošního února již atakovalo hranici 1350 USD za unci. Ačkoliv změna dosavadního režimu měnové politiky FEDu (v podobě pozastavení dalšího zvyšování úrokových sazeb) obnovila důvěru investorů a akciové trhy nabraly druhý dech, zlato bude mít i nadále výrazný prostor pro růst - důvodů je hned několik.

Stabilizace úrokových sazeb FEDu v pásmu 2,25 - 2,50 % znamená, že americký dolar nebude mít letos tolik růstových impulsů, jako se předpokládalo. V loňském roce zaznamenal dolar výrazně růstový trend a dostal tak pod tlak nejen země ze sektoru emerging markets, ale také zlato. Silný americký dolar je totiž určitým protipólem ke zlatu, jelikož investoři nemají v takové situaci tendence své prostředky přesouvat do již zmiňovaného “bezpečného přístavu”. Přehodnocená restriktivní politika FEDu však není jediným faktorem, který se může promítnout ve slabším dolaru - aktualizovaná prognóza FEDu totiž počítá se zpomalením tempa růstu americké ekonomiky na 2,1 % z původních 3,0 %. Níže uvedený graf znázorňuje korelaci mezi vývojem amerického dolaru a spotové ceně zlata mezi lety 2014 až 2019.

Korelace cen zlata a amerického dolaru

zdroj: macrotrends.com

Zpomalení ekonomického růstu se však netýká jen USA, obdobný vývoj se očekává i v rámci globální ekonomiky - ta by podle prognózy Světové banky měla v letošním roce vzrůst o 2,9 %, což je o 0,1 % méně než v roce 2018. Zpomalení růstu globální ekonomiky má pak zprostředkovaný vliv na vývoj cen zlata. Obavy investorů totiž zpravidla vedou k realokaci zdrojů a posilování defenzivní složky portfolia - tedy vyšší poptávce po zlatě.

Vyšší zájem investorů však není jediným prvkem působícím na rostoucí cenu zlata, v posledním roce se poměrně výrazně zvýšila poptávka po zlatě v Číně (+5,7 %) a nyní přesahuje 1150 tun. Zároveň se snížila čínská produkce zlata (-6 %) a pohybuje se tak okolo 400 tun. Růstově by se měly projevit i vládní nákupy fyzického zlata - zejména pak ze strany Ruska, Turecka a Kazachstánu, kteří výrazně nakupovali již v loňském roce. Za první tři kvartály roku 2018 tyto země nakupily 351,6 tun zlata, což bylo meziročně o 52 tun více.


Jak investovat do zlata?

Investice do zlata rozhodně dává smysl, je však nutné zvážit jaký způsob investování využít. První možností je přímá koupě fyzického zlata - ať už ve formě zlatých mincí, slitků nebo cihliček. Koupě fyzického zlata je jednou z nejoblíbenějších možností investice do této komodity, nepřináší však investorům mnoho výhod. Fyzické zlato samozřejmě nenabízí možnost výplaty žádných dividend či úroků, investor se tak musí spoléhat na dlouhodobý růst cen zlata. S koupí fyzického zlata je spojeno také několik dalších problémů - zejména pak složité skladování a slabší likvidita, která je nesrovnatelná s burzovně obchodovatelnými instrumenty. Investor si musí při nákupu fyzického zlata dát také pozor na to, aby nenaletěl podvodníkům, kteří obchodují s falešným zlatem. Další možností je nákup zlata pomocí futures kontraktů - investor tak nepřebírá fyzické zlato do vlastních rukou a spíše spekuluje na růst cen zlata zpravidla v kratším období. V tomto případě samozřejmě nemusí řešit žádné skladování ani likviditu, která je na trhu dostatečně vysoká.

Pokud však investor věří zlatu v dlouhodobém horizontu a nechce řešit potíže s jeho skladováním, tak se mu jednoznačně nabízí třetí možnost - nákup ETF (burzovně obchodovatelných fondů). Pravděpodobně nejvhodnějším ETF je fond GDX VanEck Vectors Gold Miners ETF. Toto ETF investuje převážně do severoamerických a australských společností, které se zabývají těžbou zlata a jiných cenných kovů. V tabulce níže je Top 10 akcií ve fondu GDX, které zastupují téměř 58 % celého portfolia fondu. Většina společností obsažených ve fondu má velkou nebo střední tržní kapitalizaci.

 

zdroj: etf.com

ETF fondy jsou velmi atraktivní svou jednoduchostí (jedním nákupem se podílíte na vývoji několika společností) a také nízkou nákladovostí. Roční náklady (TER) fondu GDX činí jen 0,53 % a jeho výkon od začátku letošního roku činí 8,20 %. Fond navíc vyplácí pravidelnou dividendu, která v současnosti dosahuje 0,46 % ročně. Na grafu uvedeném níže je srovnání výnosu ETF fondu GDX od začátku letošního roku s výnosem zlata za stejnou dobu. Z grafu je tak patrné, že fond GDX v letošním roce zlato výrazně překonává.

 

zdroj: finviz.com


Proč investovat do fondu GDX?

V letošním roce by měla hrát celá řada faktorů pro posilování cen zlata - největší prostor pro růst poskytne zřejmě mírnější monetární politika FEDu a zprostředkovaně slabší americký dolar. S růstem cen zlata by však měly růst i akcie společností, které se jeho těžbou zabývají - do karet by investorům měla hrát pozitivní situace na akciových trzích, které po loňských krátkodobých korekcích znovu získaly růstové impulsy a hlavní akciové indexy se tak přibližují svým historickým maximům.

Investicí do ETF fondu GDX je tedy investor schopen participovat na rostoucích akciových trzích, avšak s orientací na těžaře zlata. ETF fond GDX se chlubí skvělým výkonem od začátku roku, kterým výrazně překonává zisky samotného zlata. Velkou výhodou fondu GDX je pak skutečnost, že těžaři zlata mohou profitovat i při stagnujících cenách zlata. Rostoucí ceny zlata pak mohou znamenat několikanásobné posílení kurzu fondu GDX - v roce 2016 se 30% nárůst cen zlata promítl v růstu kurzu tohoto ETF o 150 %. Při významném poklesu cen zlata však může být vývoj opačný a investor zároveň musí dbát na míru rizika, které je s touto investicí spojeno.

Burzovně obchodovatelný fond GDX v sobě snoubí výhody investic do zlata a akciových investic. Pro investory je také klíčová kvartálně vyplacená dividenda, nízká nákladovost a vysoká likvidita. Do tohoto fondu navíc může pravidelně investovat prakticky každý, a to již od několika stovek korun měsíčně.

 

Předchozí díl seriálu naleznete: zde

Autoři: Tomáš Turna a Petr Lajsek, analytici společnosti Colosseum, a.s. 

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!