Trump vs. Biden: jejich vliv na trhy

Rada pro investora
Trump vs. Biden: jejich vliv na trhy

Jedna z nejočekávanějších událostí letošního roku se nezadržitelně blíží. Již za pár týdnů rozhodnou američtí voliči o novém prezidentovi. Jaký vliv to bude mít na finanční trhy?


19. 10. 2020

 

 

Výsledek nadcházející volby prezidenta USA, která se odehraje 3. listopadu, může mít zcela zásadní vliv na vývoj akciových trhů, kurzu amerického dolaru a mezinárodního obchodu. Politika Donalda Trumpa a Joe Bidena nemůže být rozdílnější a rozdílné také budou vlivy výsledku voleb na ekonomické prostředí. Který kandidát bude snesitelnější pro akciové trhy? Jaký bude vývoj amerického dolaru? Podívejte se očekávané vlivy obou kandidátů na finanční trhy.

 

Výhra Donalda Trumpa

 

Vítězství republikánského kandidáta se dá vnímat jako pozitivnější volba z několika důvodů. Ve Spojených státech by nedošlo ke střídání “vládnoucí” strany a změny na trzích by tak byly minimální. Na příští čtyři roky by tak zůstali u moci republikáni a na akciových trzích by tak mohl zavládnout klid. Znovuzvolení dosavadního prezidenta Donalda Trumpa by mělo působit inverzně vůči rozhodnutím úzkého vedení americké centrální banky pod vedením guvernéra Jeroma Powella, který nastolil extrémně uvolněnou měnovou politiku a americký dolar by tak mohl krátkodobě posilovat. 

 

Zvolení Donalda Trumpa však může mít negativní vlivy na poli mezinárodního obchodu, kde se dá očekávat opětovné vyhrocení situace mezi USA a Čínou. Vztahy mezi s Mexikem a EU jsou také napjaté. Rozdílný je také přístup obou kandidátů k řešení koronaviru. Od Donalda Trumpa se dá očekávat s nižší pravděpodobností zavedení rozsáhlých omezení proti koronaviru, která by výrazně postihla ekonomiku. Správné řešení koronavirové situace je diskutabilní, bez rychlého vývoje vakcíny se však svět neobejde.


Výhra Joe Bidena

 

Výhra demokratů by mohla znamenat nečekané šoky na trzích. Pod tlakem by mohly být zejména zbrojařské společnosti a velké technologické, finanční a zdravotnické společnosti. Program demokratů se silně opírá o rozbíjení monopolů, což je velký problém pro společnosti jako Apple, Facebook a Alphabet. Rozpočet vlády na obranu by také pravděpodobně výrazně poklesl. To by se negativně promítlo do tržeb zbrojařských společností. Daňové reformy Donalda Trumpa by byly pravděpodobně zrušeny, což by trhům příliš nepomohlo. 

 

Případné zvolení demokratického kandidáta Joea Bidena by mohlo znamenat výrazné otevření ekonomiky USA vůči zahraničnímu obchodu a tudíž vést ke snaze k fiskální expanzi, která by vedla k poklesu kurzu amerického dolaru. Při pohledu na mezinárodní politiku by tak byl Joe Biden snesitelnějším kandidátem. Při jeho zvolení se dá naopak očekávat uklidnění napětí s Čínou, Mexikem a EU. Zvolení demokratického kandidáta by také mělo být dobrou zprávou pro odvětví zelené energie, které by se tak dočkalo vyšších investic. Spolupráce se Sněmovnou reprezentantů Spojených států při tvorbě rozpočtů by měla být také bezproblémová. Demokratická předsedkyně Nancy Pelosi není největším fanouškem Donalda Trumpa. 


Trump vs. Biden: kdo je lepší?

 

Při pohledu na výše uvedené se jako pozitivnější volba nabízí Donald Trump. Akciové trhy nesnášejí velké změny příliš pozitivně a při změně prezidenta by tak mohla zavládnout nejistota. Z té by pak těžily aktiva jako zlato, stříbro a dluhopisy. Otázkou je také rozložení sil v americkém senátě. Politický program obou stran má svá pozitiva a negativa, ideálním stavem by tak mohlo vítězství jedné strany v prezidentských volbách a zisk většiny v senátu druhé strany. Lépe tak působí kombinace Donalda Trumpa jako prezidenta a demokratická většina v senátě. Z historického pohledu bylo vždy takové rozdělení moci pozitivní pro akciové trhy.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!