Znamená pokles obchodů přicházející krizi?

Rada pro investora
Znamená pokles obchodů přicházející krizi?

Jaký je vztah klesajícího objemu obchodů na trzích a rostoucích hodnot indexů? Může dubnový propad obchodní aktivity znamenat přicházející krizi?


21. 5. 2021

 

Během dubna zažila Wall Street propad zobchodovaných dolarových objemů a obchodní aktivita na akciových trzích tak zaostala výrazně za očekáváním. Jaro je tradičně na akciových trzích jedním z nejaktivnějších období. Sestupnou tendenci v objemu realizovaných obchodů však na trzích můžeme pozorovat již několik měsíců. Jaké jsou příčiny takového poklesu? Může tento propad obchodní aktivity znamenat přicházející krizi?Propad objemů obchodů na Wall Street v okamžiku, kdy velké indexy atakují nová historická maxima (či jsou poblíž) nebyl z historického pohledu nikdy příliš pozitivní. Kombinace historických rekordů a slabého obchodního volume může znamenat přicházející krizi. Obchodní aktivita na indexu S&P 500 dosáhla svého vrcholu ke konci ledna, kdy bylo v rámci jediného dne realizováno téměř 10 miliard obchodů. Od půlky března však obchodní aktivita výrazně upadala a v půlce dubna byl objem obchodů za den jen kolem 3,6 miliardy. Podobný vývoj objemu obchodů zaznamenal i technologický index Nasdaq. Z lednových maxim kolem 11 miliard denních obchodů se aktivita propadla až na 3,9 miliard v průběhu dubna. Přehled vývoje hodnoty indexu S&P 500 a objemu realizovaných denních obchodů naleznete na grafu níže.

 

Vývoj indexu S&P 500 a objemu obchodůZdroj: spglobal.com

 

Výrazný pokles objemu obchodů ve spojení s růstem hodnoty indexů nemusí nutně značit přicházející krizi. V současnosti může mít pokles obchodní aktivity několik příčin. Jako jedna z nich může být vyčkávání investorů, kteří očekávali hospodářské výsledky velkých společností v druhé půlce měsíce a na začátku května. S poklesem obchodních objemů může také souviset postupný návrat většiny lidí po koronavirových omezeních na pracoviště, do restaurací, kin atd. Logicky jim tak zbývá méně času na obchodování. Kolísající objemy obchodů na Wall Street však mohou být také sezonní záležitostí. Některé měsíce jsou aktivnější než jiné. Duben tak díky rozvolňování svou investiční aktivitou mohl připomínat letní měsíce, které jsou tradičně co do volume slabší. Jednou z příčin také může být přesun části peněz z trhu na jiné – například kryptoměny. S rostoucími obavami o inflaci tak někteří investoři vyhledávají aktiva, která mají potenciál co nejvyššího zhodnocení. Srovnání s lednem navíc nepůsobí úplně relevantně. V průběhu ledna jsme měli možnost vidět v objemu realizovaných obchodů velký spike, který byl zapříčiněn šílenstvím investorů ze stránek Reddit kolem akcií Gamestop, AMC a dalších. O tomto šílenství jsme detailněji psali zde.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!