Alphabet stále bezkonkurenční

Zpráva z trhu
Alphabet stále bezkonkurenční

Mateřská společnost slavného vyhledávače Google a platformy YouTube překonala ve 4Q očekávání analytiků ve všech směrech a její akcie se tak během dneška poprvé v historii přehouply přes hranici 2 000 USD za kus.


3. 2. 2021

 

 

Společnost Alphabet oznámila své hospodářské výsledky za čtvrtý kvartál letošního roku. Mateřská společnost slavného vyhledávače Google a platformy YouTube překonala očekávání analytiků prakticky ve všech směrech a její akcie se tak během dnešního obchodního dne poprvé v historii přehouply přes hranici 2 000 USD za kus. Na poli internetové reklamy je navíc společnost stále bezkonkurenční. Podívejte se s námi blíže na hospodářské výsledky společnosti Alphabet.

 

Reklamy a YouTube stále táhnou

Tržby společnosti se meziročně zvýšily o 23 % na 56,9 mld. USD, což bylo o více než 3,5 mld. USD nad očekávání analytiků. Na celkových tržbách se již tradične podílely z většiny reklamy. Tržby z reklam dosáhly v uplynulém kvartále na 46,2 mld. USD, což bylo 81 % celkových tržeb. Mírně negativně však působí růst nákladů na provoz reklam (TAC - traffic acquisition cost), který meziročně narostl na 10,47 mld. USD. Jedná se o náklady, které Alphabet musí vynaložit, aby přitáhl uživatele na své stránky. Analytici očekávali TAC na úrovni 9,32 mdl. USD. Povedený kvartál za sebou mají cloudové služby a platforma YouTube. 

 

Tržby cloudové sekce se meziročně zvýšily o 47 % na 3,83 mld. USD. Alphabet také poprvé v historii nechal nahlédnout pod pokličku cloudové sekce. Ta v loňském roce vykázala ztrátu ve výši 5,61 mld. USD. Pro Alphabet se tak očividně jedná stále o službu v rozvoji, která vyžaduje velké investice. Ty by se však měly v dlouhodobém měřítku vyplatit - konkurenční Amazon vykázal za loňský rok na cloudové sekci 13,5 mld. USD na zisku. Pro Amazon se tak jedná o hlavní zdroj jeho růstu. Aktuálně je tak pro Alphabet u cloudové sekce prioritou růst tržeb a nalákání nových uživatelů, což služba splňuje. Cloudová sekce nebyla jedinou ztrátovou - sekce zabývající se vývojem samořídící jednotky Waymo vykázala za celý rok ztrátu 4,48 mld. USD. Tradičně skvěle se vedlo platformě YouTube, která se může pochlubit tržbami ve výši 6,89 mld. USD, což je meziroční nárůst o 46 %. 

 

Vývoj akcií společnosti Alphabet (1 rok)

Zdroj: Yahoo

 

Zisk společnosti dosáhl na 15,2 mld. USD, což byla rekordní hodnota. Ve stejném kvartále v minulém roce měl Alphabet zisk 10,7 mld. USD. Zisk přepočtený na akcii činil 22,30 USD, analytici očekávali zisk na akcii kolem 15,90 USD. Uvedené hospodářské výsledky velmi potěšily investory, kteří tak akcie poslali o 7 % výše ve včerejší aftermarket fázi obchodování. Během dnešní fáze obchodování dokonce akcie Alphabet poprvé v historii překonaly hranici 2 000 USD za kus. Vývoj akcií společnosti Alphabet za poslední rok je na grafu výše. Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!