Apple příliš nepřekvapil

Zpráva z trhu
Apple příliš nepřekvapil

Apple představil své hospodářské výsledky za uplynulý kvartál. Společnosti se podařilo překonat očekávání trhu ohledně tržeb i zisku, prodeje telefonů iPhone však zklamaly.


30. 10. 2020

 

Největší společnost na světě během včerejší aftermarket fáze obchodování představila své hospodářské výsledky za uplynulý kvartál. Apple se podařilo překonat očekávání trhu ohledně tržeb i zisku, prodeje telefonů iPhone však spíše zklamaly. Společnost navíc nenabídla výhled na aktuální kvartál. Podívejte se na hospodářské výsledky společnosti Apple za poslední 3 měsíce roku 2020.

 

Tržby technologického giganta v uplynulém kvartále dosáhly na 64,7 mld. USD, což bylo o 1 % více než před rokem. Analytici očekávali o miliardu nižší tržby. Nejsledovanější jsou tradičně prodeje telefonů iPhone. Ty meziročně poklesly o více než 20 % na 26,44 mld. USD a Apple tak poměrně výrazně zaostal za očekáváním trhu. Tento pokles však není tak tragický, jak se na první pohled může zdát. Apple v předchozích letech tradičně prodával nové iPhony již v průběhu září. V letošním roce byla společnost donucena kvůli koronaviru odsunout výrobu a představení iPhonů 12. Ty se tak začnou prodávat až v průběhu aktuálního kvartálu. Na pokles prodejů telefonů iPhone negativně reagovali investoři, kteří tak v aftermarket fázi obchodování poslali akcie Apple o téměř 5 % níže. Vývoj akcií společnosti od začátku roku je na grafu níže.

 

Vývoj akcií Apple od začátku roku

Zdroj: Yahoo

 

Příjmy společnosti z dalších produktů byly velmi povzbudivé. Tržby ze sekce služeb vzrostly o 16 % na 14,55 mld. USD. Překvapivý byl masivní růst prodejů počítačů Mac. Apple pomohlo představení updatované řady počítačů a jejich tržby tak dosáhly na 9 mld. USD, což bylo o 28 % více než před rokem. Díky představení nového levnějšího tabletu iPad se také dařilo prodejům této sekce - tržby meziročně vzrostly o 46 % na 6,8 mld. USD. Skvěle se v posledních letech daří prodejům sluchátek Airpods a hodinek Watch a poslední kvartál nebyl výjimkou. Tržby z těchto produktů vzrostly ve srovnání s minulým rokem o 21 % na 7,88 mld. USD. Všechny zmíněné produkty také překonaly očekávání trhu ohledně tržeb. Applu se podařilo také zvýšit marži o 0,1 % na 38,2 %. Zisk na akcii tak dosáhl na 73 centů, což bylo o 3 centy více než očekávali analytici.


Jaký bude poslední kvartál?

Apple poměrně překvapivě nezveřejnil očekávaná čísla pro aktuální kvartál, který bývá tradičně nejsilnější. Důvodů může být hned několik. Prodeje nových iPhonů 12 je těžké odhadnout, dle prvních zpráv je však o ně neskutečný zájem. Otázkou tak je, jak bude Apple schopen danou poptávku uspokojit. Velký otazník také vyvstává kvůli růstu koronavirových případů v Evropě a USA. Do konce roku se tak dá očekávat další prohlubování restriktivních opatření, která by negativně ovlivnila i prodeje produktů Apple. Alarmující je pro Apple i poměrně výrazný pokles tržeb z Číny. V minulém kvartále se tržby meziročně propadly o téměř 30 %. To však lze přisoudit pozdnímu představení iPhonů 12. Zbytek roku tak bude pro Apple ještě velmi náročný. 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!