Avast: Příležitost nebo hrozba?

Zpráva z trhu
Avast: Příležitost nebo hrozba?

Česká antivirová společnost Avast zažila v posledních týdnech perné období. Po zprávách o prodeji dat uživatelů se akcie společnosti výrazně propadly. Přetrvává hrozba dalšího pádu akcií i nadále, nebo se jedná o dobrou příležitost?


11. 2. 2020

 

Akcie české antivirové společnosti si prošly v posledních týdnech doslova peklem. Po skandálu dceřiné společnosti Jumpshot, která měla prodávat soukromá data uživatelů, se akcie Avastu propadly za pár dní o téměř 30 %. Společnost Avast byla přitom do té doby doslova miláčkem investorů, když jen za rok 2019 její akcie posílily o více než 60 %. Bude podnikání společnosti ohroženo i nadále, nebo se jedná o dobrou příležitost pro investory?

V průběhu minulého měsíce se na Avast snesla kritika poté, co na veřejnost vypluly informace o prodeji soukromých dat uživatelů. Dceřiná společnost Jumpshot měla prodávat nashromážděná data uživatelů společnostem, jako jsou Microsoft, Facebook, Google a například Pepsi. Z celkových více než 430 milionů uživatelů se prodej dat týkal přibližně čtvrtiny. Soukromá data údajně zahrnovala zejména vyhledávání na serveru Google, YouTube a návštěvy sociálních sítí. Před zveřejněním negativních zpráv o Jumpshotu atakovaly akcie společnosti historická maxima. Akcie Avastu jsou obchodovány duálně na burzách v Londýně a Praze. Na grafu níže můžete vidět vývoj akcií společnosti od IPO na londýnské burze v roce 2018. Cena za akcii je uvedena v pencích.

Vývoj akcií společnosti Avast (cena v GBp)

zdroj: Yahoo.com

Avast po zveřejnění zpráv o společnosti Jumpshot podnikl kroky k okamžité nápravě situace a ihned oznámil, že společnost Jumpshot bude uzavřena. Nejprve však musel odkoupit 35% podíl v Jumpshotu od společnosti Ascential, která danou část nedávno koupila. Avast tak skončí s prodejem uživatelských dat a bude nadále využívat získaná data jen pro interní účely. Z finančního pohledu by se nemělo jednat o velký zásah do budoucnosti Avastu. Tržby společnosti Jumpshot loni dosáhly na 36 mil. USD, což bylo pouhých 5 % z celkových tržeb Avastu. 


Nic není tak tragické

Společnost Jumpshot údajně nezískávala osobní údaje uživatelů, jako jsou jméno a kontaktní údaje. Počínání společnosti se nedá ani označit za nic nelegálního. Prodaná data patřila uživatelům, kteří se sdílením dat souhlasili zaškrtnutím daného políčka a kdykoliv se mohli odhlásit. Podobné postupy nejsou nic nového a podobným způsobem podniká řada dalších softwarových společností. Největší problém však může představovat ztráta důvěry některých uživatelů, což se může výrazně promítnout do dlouhodobějšího hospodaření společnosti. Vzhledem k rychlému vyřešení situace ze strany Avastu se však dá očekávat minimální úbytek uživatelů. 

Finanční ztráta uzavřením společnosti Jumpshot by neměla mít větší vliv na dlouhodobé podnikání Avastu. Zasažen tak bude pravděpodobně pouze rok 2020, celkové tržby společnosti by však měly růst rychlejším tempem, než byl podíl společnosti Jumpshot na tržbách Avastu. Oznámení o uzavření společnosti Jumpshot vzali pozitivně i investoři a akcie Avastu tak od konce ledna posílily o více než 15 %. Stále se však obchodují o více než 20 % pod maximem, kterého akcie dosáhly 24. ledna. V současnosti se tak jedná o zajímavou příležitost. 

 

Autor: Analytické oddělení společnosti Colosseum, a.s.

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!