Boeing i Airbus ve ztrátě

Zpráva z trhu
Boeing i Airbus ve ztrátě

Výsledky společností Boeing a Airbus za druhý kvartál příliš nepřekvapily. Obě společnosti oznámily ztrátu a propad tržeb. Reakce akcií na výsledky však byla u obou společnosti odlišná. 


30. 7. 2020

 

 

Vysoce očekávané byly hospodářské výsledky společností Boeing a Airbus za druhý kvartál letošního roku. Oba výrobci letadel příliš nepřekvapili, když oznámili ztrátu a propad tržeb. Reakce akcií na výsledky však byla u obou společnosti odlišná. V horší situaci se stále nachází Boeing. Společnost se dokonce uchýlí k snížení produkce letadel a dalšímu propouštění zaměstnanců. Podívejte se s námi blíže na hospodářské výsledky společností Boeing a Airbus. 

 

Boeing

Jako první své hospodářské výsledky oznámil Boeing. Americká společnost příliš nepřekvapila - oznámila hlubokou ztrátu a velký propad tržeb. Ztráta za kvartál dosáhla na 2,4 mld. USD neboli 4,20 USD na akcii. Ve srovnání s minulým rokem se však jednalo o mírné zlepšení, před rokem měl Boeing ztrátu 2,94 mld. USD. Tržby se propadly o 25 % na 11,8 mld. USD. Zveřejněné výsledky tak byly o dost horší, než očekávali analytici. Ti předpokládali tržby 13,16 mld. USD a ztrátu na akcii 2,54 USD. Problémové období pro Boeing tak nekončí, společnost navíc bude muset dále propouštět. Původně se očekávalo propuštění 10 % zaměstnanců z celkových 160 tisíc. Společnost však propustila již 19 tisíc zaměstnanců a další propouštění budou patrně následovat. Vzhledem k nízkému zájmu o nová letadla navíc Boeing omezí výrobu letadel. Tento krok je pochopitelný, tržby sekce se propadly o 65 % v meziročním období. Pozitivní zprávou jsou alespoň tržby zbrojařské sekce, jejíž tržby dosáhly na 6,6 mld. USD - stejně jako v Q2 v roce 2019. Po oznámení výsledků se akcie Boeingu propadly o 3 %, za poslední rok se tak propadly již o více než 50 %.

 

Graf akcií společnosti Boeing za 1 rok (v USD)

Zdroj: Yahoo


Airbus

Příliš uspokojivé nebyly ani výsledky konkurenční společnosti Airbus. Evropský výrobce letadel zaznamenal v druhém kvartále masivní propad tržeb o 55 % ve srovnání s loňským rokem. Tržby tak dosáhly na 8,32 mld. EUR. Minulý kvartál navíc Airbus zakončil ve ztrátě 1,44 mld. EUR. Za poslední 4 roky se tak jednalo teprve o třetí ztrátový kvartál, zároveň se však jedná o třetí ztrátový kvartál za sebou. Za první pololetí měla společnost tržby 18,95 mld. EUR, což je meziroční pokles o 39 %. Ztráta za pololetí dosáhla na 1,92 mld. EUR, před rokem měla společnost zisk 1,2 mld. EUR. Zbytek roku by však měl být pro společnost vydařenější, koronavirus se negativně promítl zejména do prvního pololetí. Lepší zítřky pro Airbus očekávají i investoři, kteří akcie společnosti poslali chvílemi až o 5 % výše. I tak se však akcie Airbus obchodují o více než 50 % níže než před rokem. Vývoj akcií Airbus za poslední rok je na grafu níže.

 

Graf akcií společnosti Airbus za 1 rok (v EUR)

Zdroj: YahooBuďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!