Co bude s ropou?

Zpráva z trhu
Jak to bude s ropou?

14.12.2012
Světová produkce ropy dlouhodobě roste a ceny padají. OPEC+ odpověděl dohodou o omezení těžby.


14. 12. 2018

 

Od počátku letošního října zažívá trh s ropou krušné chvíle, cena ropy Brent odepsala více než 30 % a ropa WTI si nevedla o nic lépe. Ceny ropy na letošní minima stlačila negativní očekávání ohledně zpomalení růstu globální ekonomiky a nervozita plynoucí z celní války mezi USA a Čínou. Ropě nepomohly ani cenové korekce na akciových trzích. Nyní se zdá, že nízkým cenám ropy by mohl být konec. 


Komu nízké ceny vadí?

Asi nebude překvapením, že nejnižší náklady na produkci má Saúdská Arábie a to okolo 9 USD za jeden barel ropy. Podobně je na tom například Irák s 10,5 USD za barel. Tyto země mají obrovskou výhodu v tom, že tamní naleziště ropy jsou velmi nízko pod povrchem a není tak třeba velkých nákladů na vrty a jiná hloubková zařízení. Saúdská Arábie tak v zásadě musí vynaložit pouze 3,5 USD kapitálových nákladů na vytěžení jednoho barelu - pro srovnání Kanada musí vynaložit okolo 12 USD a Norsko okolo 14 USD. Náklady na ropnou produkci se tak v globálním měřítku vysoce liší. V rámci USA činí kompletní náklady na produkci jednoho barelu břidličné ropy přibližně 23,5 USD - ta aktuálně představuje 65 % celkové ropné produkce USA.


zdroj: rystadenergy.com

Proč tedy Saúdská Arábie tolik usiluje o vyšší ceny ropy? Odpověď je poměrně jednoduchá - vyšší ceny ropy obecně prospívají ropným producentům (exportérům), přičemž naopak země závislé na importu ropy v takové situaci trpí. Dalším důvodem je skutečnost, že ekonomika Saúdské Arábie je vysoce závislá na příjmech z ropné produkce - ty tvoří přibližně 24 % HDP země, což je pro srovnání téměř třikrát více než v případě Ruska (THE WORLD BANK).

Spojené státy americké jsou naopak ve zcela jiné situaci - ve druhém kvartálu letošního roku USA importovaly ropu v objemu přibližně 10,5 mil. barelů denně a oproti tomu exportovaly denní objem okolo 7,6 mil. barelů denně. USA jsou tedy čistým ropným importérem. Podle agentury Moody´s Analytics by zvýšení cen ropy o 10 USD na jeden barel znamenalo ztrátu jedné až dvou desetin HDP země v příštím roce. Cena ropy 70 USD za barel by tak představovala odepsání přibližně 0,3 % z tempa ekonomického růstu USA v roce 2019. Snaha prezidenta Trumpa o udržení nižších cen ropy je tak zcela opodstatněná - vyšší ceny ropy by totiž působily kontraproduktivně vůči jeho expanzivní fiskální politice (daňové reformě), která by teoreticky měla k HDP země přispět 0,7 %. 


OPEC přání Trumpa nevyslyšel

Uskupení zemí OPEC ještě donedávna těžilo téměř 33 mil. barelů denně, přičemž na Saúdskou Arábii připadalo 11,1 mil. barelů. Rusko v posledních měsících dosáhlo nejvyšší produkce od konce sovětské éry a to 11,4 mil. barelů denně a USA pak v průběhu listopadu byly největším producentem ropy na světě s denním objemem 11,6 mil. barelů. Rostoucí produkce ve spojení s nervozitou panující na trhu vyústily v prudký propad cen ropy, který v případě ropy Brent přesáhl 30 %.

Vývoj spotové ceny ropy Brent (1.1.2018 - 13.12.2018)


zdroj: finance.yahoo.com

Panující nízké ceny ropy tedy vyústily v setkání zemí uskupení OPEC (včetně nečlenů), které 7. prosince přineslo dohodu o omezení ropné produkce od ledna roku 2019. Na trh by se tak mělo dostávat o 1,2 mil. barelů ropy denně méně, přičemž OPEC by měl svou produkci snížit o 0,8 mil. barelů denně - Saúdská Arábie přislíbila pokles produkce o 0,5 mil. barelů. Nečlenové by pak měli produkci snižovat o 0,4  mil. barelů denně - Ruska se týká pokles přibližně o 0,23 mil. barelů denně. 


Co bude dál?

Podle agentury Rystad Energy jsou však plánovaná omezení nedostatečná a málo razantní - pro dosažení ceny ropy Brent na úrovni 70 USD za barel, by bylo třeba snížit těžbu o dalších 0,7 mil. barelů denně. Důvodem jsou totiž předpoklady agentury EIA, která očekává, že ropná produkce USA se v roce 2019 zvýší na úroveň okolo 12,1 mil. barelů denně. Svou roli však mohou sehrát nepředvídatelné události, jako aktuální výpadek libyjské produkce v objemu 0,4 mil. barelů denně, který zapřičinily další vojenské nepokoje. Poklesy v těžbě se rovněž týkají Venezuely či Íránu, kde došlo k meziměsíčnímu propadu produkce o 0,38 mil. barelů denně.

Přestože trhy dohodu o omezení ropné produkce uvítaly, ve vzduchu visí stále mnoho nezodpovězených otázek. Patrně největší obavy vzbuzují očekávání ohledně dodržování nově dohodnutých pravidel - Rusko totiž již nyní uvedlo, že svou produkci bude snižovat velmi pozvolným tempem v objemu 50 až 60 tisíc barelů denně. Neplnění dohody ze strany nejvýznamnějšího hráče mimo OPEC by pak mohlo mít fatální dopady na dodržování stanovených podmínek ostatními státy. Navzdory tomu, že na trhu aktuálně převažují obavy ze zpomalení globálního ekonomického růstu či neúčinnosti již zmíněné dohody, kroky zemí OPEC+ by mohly přinést ovoce a ropa Brent by tak v první polovině roku 2019 mohla zaznamenat návrat nad hodnotu 70 USD za barel.

 

Autor: Tomáš Turna, analytik společnosti Colosseum, a.s.

 

 

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!