Doordash: další bublina?

Zpráva z trhu
Doordash: další bublina?

Doordash má za sebou velmi povedené IPO, když jeho akcie vzrostly o téměř 90 %. Společnost však za svou historii zaznamenala jen jeden ziskový kvartál. Jedná se tak o další bublinu?


10. 12. 2020

 

Během včerejšího obchodního dne vstoupila na burzu společnost Doordash, která je největším doručovatelem jídla v USA. Krátce před vstupem na akciové trhy byla společnost oceněna na 16 mld. USD, při IPO však Doordash prodával své akcie při více než dvojnásobné kapitalizaci. Během prvního obchodního dne investoři doslova zešíleli a akcie společnosti tak vzrostly o téměř 90 %. Doordash však za svou historii zaznamenal jen jeden ziskový kvartál. Jedná se tak o další bublinu?

 

Záměr vstoupit na akciové trhy oznámila společnost již v letošním únoru. Původní plán byl rozprodat 33 milionů akcií v rozmezí 75 až 85 USD za kus. To by společnost ocenilo až na 32 mld. USD. Při posledním investičním kole přitom Doordash prodával podíl při ohodnocení ve výši 16 mld. USD. Bylo tak jasné, že si z tohoto IPO odnesou investiční fondy velký zisk. Zájem institucionálních investorů však překonal očekávání a upisovací cena byla nakonec 102 USD za akcii. To společnost ocenilo na více než 38 mld. USD. Naprosto šokující však byl zájem investorů na trhu při sekundárním obchodování. Akcie Doordash (ticker DASH) vzrostly během prvního obchodního dne o 86 %. Kapitalizace společnosti se tak bleskově přehoupla přes 70 mld. USD. Je tento růst oprávněný?

 

Podobný růst jsme již měli možnost vidět u některých dřívějších IPO. U Doordash je však fascinující, že společnost zatím za svých sedm let existence nikdy nezakončila rok v zisku. Naopak se spíše ztráta společnosti prohlubuje. Pozitivně zapůsobil druhý kvartál letošního roku, který byl prvním ziskovým kvartálem v historii Doordash. Třetí kvartál však byl znovu ztrátový. Velkým pozitivem společnosti je její podíl na americkém trhu doručovaných jídel, který pravidelně roste. Vývoj situace na americkém trhu je na grafu níže. U podobných společností jsme si již na ztrátovost zvykli, hlavním tématem je pro investory masivní nárůst tržeb. Tím se Doordash rozhodně pochlubit může. Mezi lety 2018 a 2019 vzrostly tržby společnosti o více než 200 %. Ještě vyšším tempem však vzrostla ztráta společnosti. Investoři by si měli uvědomit, že tak masivní růst je podmíněn enormními investicemi do reklamy. 

 

Podíl společností na trhu dovozu jídla v USA (v %)

Zdroj: businessofapps.com

 

Je tak otázka, zda taková společnost může vůbec někdy dosáhnout zisku? Podobným příkladem může být společnost Lyft, která sice pravidelně zvyšuje tržby vysokým tempem, ztráty rostou bohužel podobně. Lyft byl také v prvních dnech obchodování poměrně žhavou akcií, nyní se však obchoduje hluboko pod maximem z března 2019. Investoři by tak měli být při takové investici opatrní, jedná se tedy spíše o spekulaci. Zajímavé také bude sledovat dnešní IPO společnosti AirBnB, které je tím nejočekávanějším v letošním roce. Podle posledních zpráv je o danou akcii také velký zájem. Podobně jako Doordash se však jedná o společnost, která má velmi slabé vyhlídky na ziskovost. Chystanému IPO společnosti AirBnB jsme se blíže věnovali zde.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!