Jaký byl rok 2020 pro akcie?

Zpráva z trhu
Jaký byl rok 2020 pro akcie?

První polovina roku se vyznačovala značnou nervozitou a výprodeji na akciových trzích. V druhé polovině roku však došlo k uklidnění nálady investorů a my jsme tak mohli být svědky jedné z největší býčích vln za poslední roky. Jaký byl uplynulý rok z pohledu akciových trhů?


6. 1. 2021

 

Máloco se v posledních letech tak výrazně promítlo do dění na světových finančních trzích, jako pandemie koronaviru. Výrazně tak byla zasažena prakticky všechna aktiva. První polovina roku se vyznačovala značnou nervozitou a výprodeji na akciových trzích, ropa dokonce poprvé v historii dosáhla záporných hodnot. Z nervozity na akciových trzích naopak těžily bezpečné přístavy, jako je zlato a stříbro. V druhé polovině roku však došlo k uklidnění nálady investorů a my jsme tak mohli být svědky jedné z největší býčích vln za poslední roky. Jaký byl uplynulý rok z pohledu akciových trhů?

 

Americké akciové trhy

 

S&P 500

Koronavirus výrazně ovlivnil podnikání společností působících prakticky po celém světě. Některé společnosti a jejich akcie však trpěly o dost více než jiné. V USA mezi nejzasaženější patřily hotely, aerolinky, provozovatelé kasin, restaurací a výletních plaveb. Není tak divu, že hlavní americký index S&P 500 klesl na roky nevídané hodnoty. Následná růstová vlna však byla velmi silná a hlavní americký akciový index ve zbývajících měsících potvrdil kýžený V-shaped return - tedy rychlý návrat na původní hodnoty před koronavirovou krizí. Index S&P 500 tak dokonce ke konci roku stanovoval rekordní hodnoty, podobně jako technologický index Nasdaq. Ve srovnání s březnovým minimem index posílil o téměř 70 %. Za celý rok 2020 si tak index S&P 500 polepšil o více než 15 %, což bylo po propadech z prvního kvartálu téměř nemyslitelné. V průběhu prosince došlo navíc k zařazení společnosti Tesla do daného indexu. Tesla se tak stala nejúspěšnějším titulem z S&P 500, když v minulém roce její akcie posílily o téměř 700 %. Vývoj indexu S&P 500 za minulý rok naleznete na grafu níže. 

 

Vývoj indexu S&P 500 za minulý rok

Zdroj: Finviz


Nasdaq

Návrat na původní hodnoty byl u technologického indexu Nasdaq ještě rychlejší než u S&P 500. Nasdaq vymazal veškeré ztráty prakticky za pouhé dva měsíce a již v červnu stanovil nová historická maxima. Index se dokonce poprvé v historii přehoupl přes 10 000 bodů. Zde však rapidní růst technologických akcií neskončil, Nasdaq následně překonal i 11 000 bodů a v současnosti dokonce útočí i na hranici 13 000 bodů. Od začátku roku tak Nasdaq posílil o více než 40 %. Takový růst technologických akcií pamatujeme snad naposledy jen při dotcom bubble na začátku tisíciletí. Historické rekordy téměř na denní bázi stanovovaly společnosti jako Apple, Amazon, Microsoft, Google nebo Facebook. Apple se dokonce v loňském roce stal první americkou společností, jejíž kapitalizace překonala 2 biliony USD. Technologické akcie v loňském roce potvrdily svou výsadní pozici na trhu a ukázaly svou odolnost vůči koronavirové pandemii. Některé společnosti dokonce díky dané situaci prosperovaly a zažily velký boom (například Zoom a Peloton). Vývoj indexu Nasdaq za minulý rok naleznete na grafu níže.

 

Vývoj indexu Nasdaq za minulý rok

Zdroj: Finviz

 


Evropské akciové trhy

 

Zatímco hlavní americké akciové indexy v loňském roce době atakovaly nové rekordy, největší evropské indexy zůstaly poměrně výrazně pozadu. Jaký je důvod? Evropské indexy obsahují převážně společnosti z tračních sektorů, jako jsou banky, energie a automobilky. Tyto sektory víceméně stagnují již delší dobu a koronavirus se na nich tak výrazně podepsal. Evropské akciové tituly se ukázaly jako méně lákavé pro investory i díky velkým škrtům dividend, které nastaly v reakci na koronavirovou krizi. Evropu navíc dlouhodobě sužovaly problémy spojené s vyřešením otázky kolem brexitu. Ve srovnání s ročním miminem se dá za dobrý výkon považovat vývoj německého indexu DAX, který do konce roku smazal ztráty vytvořené koronavirem a rok 2020 nakonec zakončil s růstem o 3 %. Vývoj indexu DAX za poslední rok naleznete na grafu níže.

 

Vývoj indexu DAX za minulý rok

Zdroj: Finviz

 

Hlavní britský index se však z březnového pádu do konce roku nevzpamatoval. Index FTSE 100 obsahující největší britské společnosti se ke konci roku pohyboval o více než 15  % pod lednovým maximem. Hlavní roli v tomto propadu hrálo kromě koronaviru i nekončící trápení kolem brexitu. V druhém kvartálu se navíc britská ekonomika propadla o více než 20 % - nejvíce ze všech zemí G-7. Třetí kvartál byl pozitivnější - spotřební chování Britů se pomalu zlepšovalo, stále však bylo hluboko pod stavem před koronavirem.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!