Má Facebook stále potenciál?

Zpráva z trhu
Má Facebook stále potenciál?

Facebook si nadále udržuje výsadní postavení na trhu sociálních sítí a skvěle se tak daří i jeho akciím. Zde jsou důvody, proč by měl tento gigant prosperovat i nadále. 


1. 12. 2020

 

Společnost Facebook si nadále udržuje výsadní postavení na trhu sociálních sítí a skvěle se tak daří i dané akcii. Od začátku roku posílil Facebook na své kapitalizaci o více než 30 % a v zásadě zde není důvod, proč by tento růst neměl dále pokračovat. Společnosti se po několika skandálech s únikem osobních dat daří být v posledních měsících takřka bez poskvrny. Facebook také chystá vlastní kryptoměnu, která by měla být spuštěna příští rok. Zde jsou důvody, proč by měl tento gigant prosperovat i nadále. 

 

Na Facebooku je atraktivní zejména jeho akviziční politika, která je téměř geniální. Facebook převzal společnosti jako Instagram a WhatsApp - obě akvizice se ukázaly jako velká výhra. Zejména Instagram je dnes globálním hitem. Hudbou budoucnosti by mohla být společnost Oculus, která se věnuje virtuální realitě a také spadá do portfolia společnosti. V současnosti sice zažívá virtuální realita velký boom, plný rozvoj a využití jsou však pravděpodobně teprve před námi. Facebooku se navíc daří využívat svého téměř monopolního postavení na trhu a díky novým službám svých aplikací se mu daří porážet konkurenci.  Přidání služeb Stories a Reels (inspirovaných Snapchatem a TikTokem) do Instagramu se ukázalo jako velmi chytrý krok. Není tak divu, že se daří i akciím společnosti. Jejich vývoj od začátku roku je na grafu níže.

 

Vývoj akcií společnosti Facebook od začátku roku

Zdroj: Yahoo

 

Samotný Facebook je velmi silným nástrojem ve světě reklam a jeho důležitost pravděpodobně jen poroste. S tím rostou i zisky společnosti a Facebook se tak pouhých 16 let po svém založení řadí mezi 20 nejziskovějších společností na celém světě. Vývoj tržeb společnosti je na grafu níže. Není zde tak pádný důvod, proč by Facebook nemohl začít vyplácet svým investorům dividendy. Ze společnosti by to tak mohlo učinit ještě atraktivnější příležitost. Jako jedno z mála rizik je možné vnímat aplikaci TikTok, která je nyní doslova hitem. Její stažení i návštěvnost výrazně překonávají Instagram a vzbuzuje ještě větší závislost. TikTok se však zejména v USA potýká s regulátory a jeho budoucnost zde je tak nejistá. Samotná aplikace navíc nedosahuje schopnosti Facebooku a Instagramu generovat masivní výnosy z reklam. 

 

Vývoj tržeb společnosti Facebook (v milionech USD)

Zdroj: Statista


Kryptoměna na obzoru

O kryptoměně Facebooku s názvem libra se hovoří již delší dobu. Původním plánem bylo danou měnu zpřístupnit uživatelům Facebooku jako platidlo na této sociální síti. Jedním z požadavků společnosti také byla výraznější stabilita kryptoměny, než můžeme pozorovat u bitcoinu. Libra nakonec vyjde v průběhu začátku roku, její formát však bude oproti původním očekáváním výrazně omezen. Původně měla být světovou kryptoměnou vázanou na koš různých měn. Takový záměr však byl výrazně kritizován centrálními bankami a regulátory - údajně by tak byla libra snadným nástrojem na praní špinavých peněz. Dle posledních zpráv tak bude kryptoměna Facebooku vázána jen na americký dolar. Vzhledem k nízkému kolísání měny by tak libra měla být ideálním nástrojem na digitální platby a převody peněz. O vhodnou investici nebo spekulaci se tak v tomto případě pravděpodobně jednat nebude. Facebooku však tento nástroj pomůže ještě více navázat své uživatele na síť jeho produktů. 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!