Má Moderna stále potenciál?

Zpráva z trhu
Má Moderna stále potenciál?

Moderna minulý týden zveřejnila své hospodářské výsledky za rok 2020 a projekci objednávek pro další dva roky, což by mohl být další růstový impuls. Jaký potenciál mají akcie Moderna?


1. 3. 2021

 

Akcie společnosti Moderna za poslední rok výrazně překonaly výnos celého trhu, když posílily o více než 400 %. Společnosti v posledním roce pomohlo hlavně její výsadní postavení v závodě o vakcínu proti koronaviru. Ve srovnání s maximem ze začátku minulého měsíce se však akcie společnosti obchodují o téměř 20 % níže. Moderna však minulý týden zveřejnila své hospodářské výsledky za poslední kvartál a projekci objednávek pro další dva roky, což by mohl být další růstový impuls. Jaký potenciál mají akcie Moderna?

 

Hospodářské výsledky společnosti Moderna nevypadají na první pohled příliš pozitivně. Společnost je dlouhodobě ve ztrátě a její tržby jsou poměrně nestabilní. To vychází ze samé podstaty podnikání společnosti. Mladší biotechnologické společnosti věnují většinu nákladů na výzkum a vývoj nových léků a vakcín. Takový proces je velmi zdlouhavý a nákladný. Výjimkou tak nejsou ani vyšší ztráty bez nijak velkých tržeb. Společnosti jako Moderna jsou tak závislé na externím financování jejich výzkumu. V uplynulém kvartále měla společnost ztrátu 272,5 mil. USD, což znamenalo 69 centů na akcii. Tržby Moderny dosáhly na 570,7 mil. USD, což byl pro společnost rekordní kvartál. Tržby také překonaly očekávání analytiků o více než 200 mil. USD. Za celý rok 2020 ztratila Moderna 747 mil. USD při tržbách ve výši 803 mil. USD. Vývoj akcií společnosti Moderna je na grafu níže.  

 

Vývoj akcií Moderna za 1 rok

Zdroj: Google

 

Při pohledu na hospodářské výsledky je tak složité hledat nějaké důvody, které by opravňovaly tržní kapitalizaci přes 60 mld. USD. Zajímavější je však pohled na očekávání pro rok 2021 a na objednávky vakcín proti koronaviru, z těch by totiž společnost měla inkasovat tučné částky. Aktuální ztráta je tak způsobena spíše nákladným výzkumem. Společnost očekává, že v roce 2021 vyrobí mezi 600 a 700 miliony dávek vakcíny. Pro příští rok se již očekává dvojnásobné číslo. Tržby z prodeje vakcín by tak za letošní rok měly dosáhnout dle projekcí společnosti na více než 18 mld. USD, což dodává akciím Moderny vysoký potenciál. V aktuálním roce by tak Moderna měla dosáhnout poprvé v historii zisku. 

Otázkou však je, jak bude společnost schopna plnit tyto projekce a tempo výroby. Připomeňme jen, že vakcína Moderny je jednou z nejefektivnějších na trhu. Její účinnost přesahuje 94 %. Problém mohou také představovat nové mutace koronaviru, které jsou vůči vakcínám imunní. Nesmíme však zapomínat na fakt, že vakcína proti koronaviru je sice hlavním cílem společnosti, Moderna se však soustředí i na jiné produkty. Vakcína proti cytomegaloviru by měla brzy vstoupit do závěrečné fáze testování. V případě schválení americkým úřadem FDA by tato vakcína mohla přinést až 5 mld. USD na ročních tržbách. Akcie Moderna tak aktuálně stále potenciál investorům nabízí, nadále však očekáváme vyšší volatilitu. 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!