Mají konopné akcie stále potenciál?

Zpráva z trhu
Mají konopné akcie stále potenciál?

Ještě před dvěma lety byly společnosti produkující lékařskou a rekreační marihuanu doslova hitem na akciových trzích. Od té doby jsou však spíše v sestupném trendu, nabízí se tak otázka, zda mají potenciál?


13. 1. 2021

 

Ještě před dvěma lety byly společnosti produkující lékařskou a rekreační marihuanu doslova hitem na akciových trzích. Spolu s legalizací marihuany v Kanadě a některých státech USA se tak daným akciím nebývale dařilo a investoři je vzali doslova útokem. Díky legalizaci marihuany vzniklo obrovské množství společností, které v tomto odvětví podnikají. Tyto společnosti se mohly ze začátku pochlubit raketovým růstem tržeb a nalákaly tak velké množství investorů. Konkurence v daném odvětví však rostla neudržitelným tempem a trh tak byl přesycen. Společnostem se hromadily zásoby, které nedokázaly kvůli nedostatečné poptávce prodat. Akcie na daném trhu jsou tak již téměř 2 roky v sestupném trendu, nabízí se tak otázka, zda mohou mít potenciál? Nadějně pro daný sektor působí zejména výsledky amerických prezidentských a senátních voleb a očekávaný globální růst spotřeby v příštích letech.

 

Možná největším problémem daného odvětví je velký nárůst konkurence v posledních letech. V Kanadě je přes 500 otevřených obchodů, kde je možné zakoupit produkty vyrobené z konopí. Kromě Kanady působí některé společnosti i na trhu v USA, kde je lékařská marihuana legální v 34 státech. V 11 amerických státech je legální i rekreační konopí. S rostoucí expanzí na různé trhy rapidně rostly i tržby největších společností. Potenciál trhu však lákal více a více nových firem. S růstem konkurence postupně nabídka převýšila poptávku a společnosti byly nutné stlačit ceny níže, náklady však rostly rapidním tempem. 


Zisk stále v nedohlednu

Tristní je pohled na hospodářské výsledky dvou možná nejznámějších společností na trhu - Canopy Growth (WEED) a Aurora Cannabis (ACB). Daným společnostem se daří již tradičně markantně zvyšovat tržby, s růstem tržeb se však prohlubuje i ztráta. Největší ze společností Canopy Growth prodělala za rok 2019 přes 1,3 mld. CAD. Aurora Cannabis zaznamenala v roce 2019 dokonce ztrátu ve výši 3,2 mld. CAD. Ztráta není u rychle rostoucích společností nijak překvapivá, investory však zklamal slabší růst tržeb než se očekávalo a například akcie Aurora Cannabis v loňském roce výrazně poklesly. Výjimkou nejsou ani poklesy tržní kapitalizace některých společností na trhu o více než 50 %. Situaci na trhu dobře vystihuje ETF fond ETFMG Alternative Harvest (MJ), jehož portfolio obsahuje právě podíly v největších společnostech na daném trhu. Hodnota fondu se od historických maxim z konce roku 2018 propadla o více než 50 % - vývoj za posledních 5 let je znázorněn na grafu níže.

Vývoj ETF fondu Alternative Harvest (MJ)

Zdroj: Yahoo


Očekává se velký růst spotřeby

V roce 2019 měl trh legální marihuany objem 15,5 mld. USD. Dle některých průzkumů se očekává, že tento trh do roku 2030 naroste na více než 90 mld. USD (globenewswire.com). Důvodů je hned několik. Největším důvodem je postupná legalizace prakticky po celém světě, tento trend bude zajisté pokračovat i v následujících letech. Největším světovým trhem jsou Spojené státy, kde se očekává postupná legalizace i rekreačního užití marihuany v dalších státech v následujících letech. Velkým impulsem jsou zejména výsledky prezidentských a senátních voleb - obě skončily výhrou demokratů, kteří zastávají výrazně pozitivnější názor k užití marihuany než republikáni.  

Další prorůstový důvod je poněkud krutý, lékařská marihuana se široce využívá při léčbě vedlejších účinků po lečbě rakoviny a také různých psychických onemocnění - obě onemocnění bohužel zažívají v populaci velký nárůst. Velký potenciál pro trh s marihuanou představuje Evropa, kde se její širší legalizace k rekreačnímu užití teprve očekává. Další příležitost představují infuzované konopné produkty, jako jsou nápoje či elektronické cigarety. Pro konopný průmysl by se mohlo jednat o poměrně razantní růstový impuls, jelikož firmy by vstoupily do prostředí s nižší konkurencí a mohly by tak těžit z vyšších cen v podobě rostoucích marží.


Správný výběr je klíčový

Z loňského vývoje společností na trhu s konopím je jasné, že u investorů vyprchala euforie. Situace na trhu byla dlouhodobě neudržitelná a zejména menší společnosti na ni doplácí. Trh je v současnosti přesycen, což tlačí ceny konopí níže a společnostem se tak jen kupí zásoby a rostou ztráty. Pro světlejší budoucnost bude nutný zánik menších společností nebo jejich akvizice ze strany větších konkurentů, kteří si pak rozdělí trh mezi sebe. Pro společnosti by mohlo působit nadějně zahájení prodejů infúzovaných konopných produktů a otevření dalších trhů. Dlouhodobá ziskovost je však stále v nedohlednu. Investoři by se tak měli soustředit na větší firmy jako jsou Aurora Cannabis, Canopy Growth nebo například Cronos Group. Z růstu objemu trhu budou těžit zejména zavedené společnosti, které si mohou dovolit být delší dobu ztrátové. 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!