Merck vs Pfizer: kdo nyní působí lépe?

Zpráva z trhu
Merck vs Pfizer: kdo nyní působí lépe?

S rozdílnými úspěchy se do boje s koronavirem pustily společnosti Merck a Pfizer. Který ze dvou farmaceutických gigantů nyní může být lepší volbou? 


12. 4. 2021

 

Healthcare sektor je mezi investory v posledních měsících jedním z těch nejskloňovanějších. Není se čemu divit - právě v koronavirové době mají tyto společnosti šanci prosperovat a navyšovat své tržby i zisky. Koronavirus již vytvořil několik nových miliardových společností. S rozdílnými úspěchy se do boje s koronavirem pustily i dvě námi sledované společnosti - Merck a Pfizer. Který ze dvou farmaceutických gigantů tak nyní může být lepší volbou? 

 

Pfizer

Akcie Pfizer se aktuálně obchodují o více než 15 % pod prosincovým maximem. Důvodem tohoto poklesu jsou nepříznivé zprávy ohledně léku na artritidu Xeljanz, který v klíčové studii zaostal za lékem od konkurence. Velkou výhrou pro Pfizer je však jeho vakcína na koronavirus, kterou vyvinul ve spolupráci s BioNTech. Letos by měl Pfizer dodat vakcíny v hodnotě přesahující 15 miliard USD. Přes 300 milionů dávek by mělo být dodáno do USA a kolem 500 milionů do Evropy. Hospodářské výsledky Pfizer jsou tak nyní velmi sledované a očekávání analytiků se v posledním kvartále roku 2020 ukázala jako přehnaná. Společnost sice navýšila v meziročním srovnání trzby i zisky o více než 10 %, zisk však zaostal za očekáváním. Analytici jsou velmi optimističtí i pro aktuální kvartál - očekává se růst zisku o 30 % a tržeb o 13 %. Takové očekávání může být opět složité splnit. Očekávané tržby jsou navíc již v ceně akcií zahrnuty. Akcie Pfizer tak mohou být v následujících měsících poměrně volatilní. Atraktivní je však dividendový výnos, který je přes 4 % p.a. 

Vývoj akcií Pfizer za 1 rok

Zdroj: Google


Merck

Akcie Merck byly za poslední rok poměrně volatilní, za tím stojí pravděpodobně smíšené zprávy ohledně vývoje jejich vakcíny proti koronaviru. Ke konci ledna společnost oznámila, že přerušila vývoj vlastní vakcíny na COVID-19 kvůli neuspokojivým výsledkům. To samozřejmě příliš nepotěšilo investory, kteří tak poslali akcie o několik procent níže. Vakcína na koronavirus se ukazuje pro konkurenční společnosti jako doslova zlatý důl a neúčast Merck v tomto závodě je velké negativum. Společnost je sice producentem molnupiraviru, který je údajně jedním z nejefektivnějších léků na boj s koronavirem. Ten však zatím široké státní zakázky nepřinesl. Merck je však i tak solidní společností nehledě na úspěch či neúspěch v závodech o vakcínu na koronavir. Společnost má široké portfolio produktů a investorům také stále vyplácí poměrně zajímavou dividendu. I přes neúspěch v boji o vakcínu na koronavirus tak nyní může Merck působit pro konzervativnější investory atraktivněji než Pfizer. Ten je sice rizikovější společností, může však také přinést větší potenciální zisk. 

Vývoj akcií Merck za 1 rok

Zdroj: Google

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!