Mrazy oživují ropu

Zpráva z trhu
Mrazy oživují ropu

Mrazivé počasí zachvátilo americký Texas, tedy nejdůležitějšího ropného producenta země. Cena ropy tak v posledních dnech rapidně roste. Kam až zajde tento růst?


18. 2. 2021

 

 

Spojené státy zachvátily v posledních dnech velmi tuhé mrazy. SItuace je na americkém území velmi vážná zejména v Texasu, který je suverénně největším ropným producentem země. Dodávky energií tak váznou a cena ropy raketově roste. I přes stále velmi oslabenou poptávku se tak cena ropy postupně přibližuje hodnotám, které jsme na trzích mohli vidět naposledy na začátku roku 2020 - tedy ještě před vypuknutím koronavirové krize. Kam až zajde tento růst? A jaká bude reakce OPEC na tento růst?

 

Jak americká ropa WTI, tak i severomořská ropa brent, dosáhly v tomto týdnu na svá “pandemická” maxima. Hlavním důvodem jsou tuhé mrazy, které v posledních dnech sužují americký Texas. Texas je z hlediska ropné produkce nejdůležitějším státem USA, který stojí za více než 40 % celkové americké produkce. Dle některých odhadů omezily mrazy až pětinu celkové ropné produkce USA. Tuhé mrazy by mohly trvat ještě několik dnů a v některých částech země možná i pár týdnů. Velká část Texasu je bez elektřiny a obnovení jejích dodávek je otázkou. Ropný sektor by tak mohl být ovlivněn na delší období. Ropa WTI tak v průběhu tohoto týdne dosáhla na 62 USD za barel. Za poslední 3 měsíce tak cena ropy vyrostla téměř o 50 % a za poslední měsíc o více než 15 %. Vývoj spotové ceny ropy WTI je na grafu níže. 

 

Vývoj spotové ceny ropy WTI (USD/barel)

Zdroj: Finviz

 

Na propad dodávek americké ropy reaguje pozitivně i cena ropy brent. Ta se poprvé po více než roce přehoupla přes hranici 65 USD za barel. Za poslední týden tak cena ropy brent vzrostla již o 7 %. V měsíčním a tří měsíčním období se brent může pochlubit stejným tempem růstu, jako ropa WTI. Vývoj spotové ceny ropy brent je na grafu níže. 

 

Vývoj spotové ceny ropy brent (USD/barel)

Zdroj: Finviz


Kam až zajde tento růst?

Na růstu ceny ropy WTI se podepsaly i slabší ropné zásoby, než se očekávalo. Ty se propadly o 5,8 milionů barelů na 468 milionů barelů, což byl vyšší propad, než se očekávalo. Vzhledem k současným mrazům se dá očekávat další pokles amerických ropných zásob. Tento cenový spike však můžeme označit spíše za dočasný, z pohledu poptávky stále evidujeme velký propad ve srovnání s obdobím před koronavirem. Otázkou však je, kam až může tento růst zajít. V případě dalších mrazů v Texasu nemusí být nereálný postupný atak na hranici 65 USD/barel u ropy WTI a 70 USD/barel u ropy brent. V příštím týdnu by se však mělo v Texasu začít postupně oteplovat, otázkou však zůstává rychlost obnovení těžby ropy. Cenám ropy stále pomáhají také výrazně škrty v produkci zemí OPEC+. Vzhledem k aktuálním cenám se však nedá očekávat stejné omezení těžby jako doteď. Dle některých odhadů se již v dubnu chystá OPEC opět povolit kohoutky své produkce.  

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!