Nejhorší den v historii ropy

Zpráva z trhu
Nejhorší den v historii ropy

Včerejší den byl historicky nejhorším obchodním dnem pro americkou ropu WTI. Jaké byly příčiny tohoto masivního propadu a jaký je výhled na blízkou budoucnost ropy?


21. 4. 2020

 

Včerejší den byl historicky nejhorším obchodním dnem pro americkou ropu WTI. Květnový futures kontrakt se během dne propadl chvílemi o více než 300 % a americká ropa se tak poprvé v historii dostala do záporných hodnot. Prodejci tedy museli zaplatit kupujícím za nákup ropy. Jaké byly příčiny tohoto masivního propadu a jaký je výhled na blízkou budoucnost ropy?

 

V pátek uzavřel květnový kontrakt na ropu WTI obchodní den na hodnotě 18,27 USD za barel, což bylo poblíž nejnižších hodnot tohoto tisíciletí. Co přišlo v pondělí však nikdo nečekal - cena kontraktu se postupně propadala a ropa se tak poprvé v historii prodávala za záporné hodnoty. Denním minimem byla hodnota - 40 USD za barel. Prodejce tak musel kupujícímu zaplatit 40 USD za prodej jednoho barelu. Cena kontraktu se tak za jediný den propadla o více než 300 %, což v historii nemá obdoby. Dlouhodobý vývoj ceny americké ropy WTI je znázorněn na grafu níže. 

Vývoj cen ropy WTI

Zdroj: Refinitiv


Jaké byly příčiny?

Ač se dá včerejší vývoj cen květnového kontraktu na ropu WTI pokládat za šokující, s přihlédnutím na současnou situaci na trhu s ropou se však podobnému pádu nedalo vyhnout. Hlavní příčinou je globální nedostatek poptávky po ropě způsobený koronavirem. Kvůli viru se snížila poptávka leteckých dopravců téměř na nulu a výrazně poklesla i poptávka pro automobilovou dopravu. Ceně ropy příliš nepomohlo ani omezení těžby kartelu OPEC o téměř 10 mil. barelů denně, nabídka a zásoby ropy jsou stále příliš vysoké. 

Velkou roli sehrál také samotný květnový kontrakt na ropu WTI, který expiruje dnes 21.4. Spekulanti se tak začali kontraktu hromadně zbavovat, aby se vyhnuli fyzickému převzetí komodity. Cena kontraktu tak začala padat. Zde se dostáváme k dalšímu problému - nedostatek místa pro skladování ropy v USA. Skladování ropy je velmi nákladné a v USA dochází prostory vhodné pro její skladování. Majitelé květnového kontraktu se ho tak začali zbavovat i za cenu toho, že budou muset kupujícímu zaplatit. Cena kontraktu se tak propadla až na - 40 USD, což představovalo denní pokles o více než 300 %. Největší jednodenní poklesy ropy WTI v historii jsou znázorněny na grafu níže.

Největší jednodenní propady ropy WTI (v %)

Zdroj: Refinitiv


Recept na katastrofu?

Nedostatek místa pro skladování ropy je spolu s minimální poptávkou receptem na katastrofu i pro následující ropné kontrakty. Červnový kontrakt na ropu WTI se během včerejšího dne propadl o téměř 15 %. Pokud USA nevyřeší problém se skladováním, tak nás mohou čekat podobné propady i u příštího kontraktu. Řešením by dle prezidenta USA Donalda Trumpa mohly být nákupy přebytečné ropy americkou vládou a její uskladnění do federálních rezerv. Zde však narazil na odpor kongresu, který odmítl financovat vládní nákupy ropy. Americké rezervy se navíc plní rychlým tempem a místo na skladování dochází. Dle některých odhadů se národní rezervy zaplní do dvou týdnů. 

Největší poptávka po ropě bývá v letních měsících, kdy ji podporuje vysoká turistická aktivita. To se však v letošním roce nedá očekávat. Rostoucí americká nezaměstnanost bude mít navíc za následek další pokles automobilové dopravy. Ropu tak může zachránit snad jen rychlé uvolnění situace kolem koronaviru a otevření hranic, které zvýší turistický ruch. Zajímavostí je, že ropa brent se během včerejšího dne propadla “jen” o 8,9 %. To souvisí se snadnějším skladováním této ropy. Ropa brent je těžena na moři, je tak snadnější ji odeslat do míst, kde je vyšší poptávka. 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!