Nejistá budoucnost Boeingu

Zpráva z trhu
Nejistá budoucnost Boeingu

Boeing provází potíže již od loňského roku a zdá se že, důvodů pro růst cen jeho akcií bude pramálo.


19. 8. 2020


Společnost Boeing Company se trápí již od března loňského roku, kdy došlo k další tragické nehodě modelu letadla 737 MAX a to vinou technické závady a akcie společnosti tak reagovaly prudkým propadem, což vedlo k velmi rychlé ztrátě tržní kapitalizace společnosti o více než 60 mld. USD. Pokles cen akcií reagoval zejména na náhlé rušení objednávek stran aerolinek na nová letadla modelu 737 MAX, které souviselo s uzemněním a zákazem létání těchto letadel.

Nepříznivý trend pro Boeing setrvává i v letošním roce a to vinou epidemie Covid-19, kdy v rámci nastolených bezpečnostních a hygienických opatření došlo k prudkému oslabení vytíženosti osobní letecké přepravy, což zároveň vedlo k dalšímu poklesu poptávky aerolinek po nových letadlech. Boeing v aktuální situaci zásadně trpí, jelikož od počátku letošního roku dodal pouze 74 kusů nových letadel, což představuje drastický pokles, jelikož v posledních letech dodával Boeing standardně přes 750 kusů letadel ročně. Boeing rovněž registruje rapidní růst počtu rušených objednávek na nová letadla, jež ke konci července dosáhl už na 836 kusů.

Vývoj cen akcií Boeing Company (USD)


Zdroj: TWS

Je tedy evidentní, že letošní rok je pro společnost Boeing velmi náročný a od začátku roku tak akcie poklesly o 45 %. Boeing se zároveň v první fázi letošního roku rozhodl posílit svou finanční pozici emitováním dluhových cenných papírů, což mu přineslo 25 mld. USD čerstvého externího kapitálu a zdá se, že finanční stabilita společnosti není zásadním způsobem ohrožena. Klíčové však bude, jak rychle se obnoví poptávka aerolinek po nových strojích a jakým tempem tak poroste počet dodávaných letadel Boeingu, který původně pro letošní rok předpokládal, že bude dodávat přibližně 50 komerčních strojů měsíčně. Nyní vedení společnosti očekává, že do roku 2022 by se mohl měsíční počet dodávaných letadel pohybovat okolo 30, což by znamenalo roční dodávky v objemu přibližně 360 kusů letadel a tedy stále výrazně méně, než jak tomu bylo v předchozích letech.

Společnost Boeing je jedním z nejvýznamnějších zbrojních dodavatelů a podařilo se mu v posledních letech získat řadu významných vládních kontraktů - například na dodávku nových bojových letounů pro kanadskou armádu v hodnotě přesahující 12 mld. USD. Je však třeba zmínit, že armádní kontrakty jsou vysoce dlouhodobého charakteru a finanční toky z nich plynoucí mohou mít značné zpoždění od okamžiku jejich uzavření, což znamená, že nelze v krátkém horizontu očekávat, že právě zbrojní výroba by mohla výrazně zvrátit dosud negativní situaci, se kterou se Boeing a potažmo celý komerční letecký sektor potýká.

Boeing je bezesporu společností disponující širokým portfoliem produktů a měl by tak být odolný vůči dopadům aktuálně probíhající krize. Zároveň se dá počítat s tím, že návrat osobní letecké přepravy na původní objemy by znamenal výrazné oživení poptávky po strojích společnosti, nyní je však konec epidemie Covid-19 v nedohlednu a je tak velmi obtížné hledat signály, které by mohly indukovat růst cen akcií společnosti Boeing.

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!