Nejistá budoucnost hazardu

Zpráva z trhu
Nejistá budoucnost hazardu

Omezení cestování a shromažďování lidí v letošním roce negativně ovlivnila provoz největších světových kasin. V současnosti je výhled stále nejistý a na trhu tak možná přežijí jen ti nejsilnější. 


12. 10. 2020

 

Jednou z největších obětí koronaviru byla v korporátním světě kasina a jejich provozovatelé. Velká omezení cestování a shromažďování lidí negativně ovlivnila provoz největších světových kasin. Kasina doplatila zejména na svou závislost na tržbách z Macaa, kde kvůli masivnímu poklesu turismu z Číny rapidně klesly tržby všem provozovatelům daných resortů. S tím trpí i jejich akcie. V současnosti je výhled stále nejistý a na trhu tak možná přežijí jen ti nejsilnější. Pro společnosti jako jsou Wynn Resorts, MGM a Las Vegas Sands je naprosto klíčové podnikání v Macau - pro některé znamená tamní provoz až 70 % celkových tržeb. Propuknutí koronaviru na začátku roku tak znamenalo uzavírky v Macau a zákazy cestování mezi ostrovem a Čínou. Tržby z Macaa se tak propadly ze dne na den téměř na nulu a setrvaly tak několik týdnů. Zmíněné společnosti navíc kromě kasin provozují i hotely, restaurace a nákupní galerie - tedy byznysy, které jsou bez turismu prakticky ztracené. Společnostem příliš nepomohly ani uzavírky v Las Vegas. Celkově provozovatelům kasin nepřeje celý koncept social distancing, dané společnosti jsou zvyklé na přeplněné haly. Dlouhodobý vývoj měsíčních tržeb z hazardu v Macau včetně letošního propadu je na grafu níže.

 

Vývoj měsíčních hazardních tržeb z Macaa (v milionech makajských patac)

Zdroj: Gambling Compliance

 

Pro akcie provozovatelů kasin jako Wynn Resorts, Las Vegas Sands a MGM tak byl letošní rok jako na horské dráze. Například akcie MGM se v březnu propadly dokonce pod 6 USD za kus, což byla nejnižší hodnota od roku 2009. Akcie Wynn Resorts a Las Vegas Sands se také chvílemi propadly na hodnoty, které jsme neměli možnost vidět přes 10 let. S postupným uvolňováním koronavirových opatření však akcie všech společností postupně rostly a nyní se například v případě MGM obchodují na více než trojnásobné hodnotě. Od ročního maxima jsou však akcie společností stále výrazně vzdáleny a nic nenasvědčuje tomu, že by ho akcie provozovatelů kasin měly v brzké době znovu atakovat. Celý sektor byl navíc pod tlakem již před propuknutím koronaviru kvůli volatilním tržbám z hazardu v Macau. V současnosti se tak jedná o velmi rizikový sektor. Zimní měsíce budou navíc znovu velkým rizikem zejména pro menší společnosti, které nemají prezenci v Macau. Pro takové společnosti může být velmi těžké přežít. Pozitivní zprávou pro velké hráče na trhu je však alespoň postupný návrat obyvatel Číny k cestování do Macaa. 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!