Očekáváte pokles kryptoměn? Zkuste micro bitcoin

Zpráva z trhu
Očekáváte pokles kryptoměn? Zkuste micro bitcoin

Novinkou na trhu je futures kontrakt, který představuje jednu desetinu bitcoinu. Instrument s názvem micro bitcoin umožňuje jak sázku na růst kryptoměn, tak i pokles. 


27. 5. 2021

 

Nákladovost investic do kryptoměn může některé investory odradit. I přes nedávný pokles ceny bitcoinu se stále jedna mince prodává za téměř 40 tisíc USD. Tradiční kryptoměnové burzy navíc neumožňují vsadit na pokles dané měny. Investoři zatím měli možnost spekulovat na pokles ceny bitcoinu prostřednictvím velkého futures kontraktu, který je finančně velmi nákladný. Novinkou na trhu je futures kontrakt, který představuje jednu desetinu bitcoinu. Instrument s názvem micro bitcoin umožňuje jak sázku na růst kryptoměn, tak i pokles. 

 

Velké výkyvy jsou pro kryptoměny již tradiční, v posledních týdnech však tento trh prožívá velký tlak. Negativní zprávy přicházejí zejména z Číny, která výrazně reguluje těžbu této kryptoměny. Přitom ještě nedávno byla Čína v této aktivitě velmocí. K Číně se připojují další země, například Írán. Trh s kryptoměnami také výrazně ovlivňuje svými komentáři na Twitteru Elon Musk. Jeho Tesla nakoupila před několika měsíci velké množství bitcoinů a aktuálně se spekuluje, zda stále tyto mince drží. Elon Musk navíc upustil od platby za automobily Tesla prostřednictvím bitcoinů, kvůli údajné ekologické nešetrnosti těžby této kryptoměny. Oblíbenou kryptoměnou Elona Muska je dogecoin, který je však podobně volatilní. Vývoj ceny jedné mince bitcoin tak v posledních týdnech prožívá nebývale turbulentní období. Graf vývoje bitcoinu za posledních dvanáct měsíců je znázorněn níže.

 

Vývoj ceny bitcoinu za 12 měsíců

Zdroj: kraken.com


Investoři, kteří očekávali pokles kryptoměn, zatím neměli jinou možnost, než vsadit na bitcoinový futures kontrakt, který CME Group spustila koncem roku 2017. Daný kontrakt však není rozhodně ničím pro chudé - v kontraktu je 5 bitcoinů a udržovací marže je přes 65 tisíc USD. Počáteční marže je ještě o 10 % větší. Vzhledem k růstu ceny bitcoinu se tak tento kontrakt stal dostupným spíše pro bohatší investory. Ti, kteří chtějí vsadit na pokles ceny bitcoinu, ale nemají dostatečné prostředky na “velký” futures kontrakt (či nechtějí obětovat tolik peněz), mohou nyní zkusit micro kontrakt na bitcoin. Ten spustila začátkem měsíce největší burza s futures kontrakty provozovaná CME Group. Daný kontrakt představuje jednu desetinu bitcoinu a udržovací marže je kolem 1 300 USD. Specifikace daného kontraktu můžete nalézt zde. Futures kontrakt na bitcoin se stal mezi investory velmi oblíbený, u micro bitcoinu očekáváme ještě větší oblibu. To potvrzuje i CME Group, která oznámila, že během prvních 6 dní obchodování s micro kontraktem na bitcoin bylo obchodováno přes 100 tisíc kontraktů. Ač bitcoinu věříte nebo ne, micro futures kontrakt může být zajímavý i pro vás.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!