OPEC zvyšuje produkci ropy

Zpráva z trhu
OPEC zvyšuje produkci ropy

OPEC koncem minulého týdne rozhodl o snížení dosavadních omezení těžby ropy. Na trh by se tak mělo vrátit o 500 tisíc barelů ropy denně více.


9. 12. 2020

 

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) koncem minulého týdne rozhodla zvýšit produkci ropy o 500 000 barelů denně s platností od ledna. Od příštího měsíce zvýší OPEC + (zahrnující 23 zemí včetně Ruska a spojenců) těžbu, což povede ke snížení omezení produkce na 7,2 milionu barelů denně ze současných úrovní 7,7 milionu barelů denně. Očekává se, že rozhodnutí o návratu 0,5 milionů barelů denně na globální trh pomůže Indii - třetímu největšímu dovozci ropy na světě. Indie se pomalu ale jistě stává hybnou silou na ropném trhu a země tak požaduje různé změny při obchodu s ropou.


Rozhodnutí o rozšíření produkce přichází v době přetrvávající pandemie koronavirů, která ovlivnila globální poptávku po energii. S oznámením několika úspěšných výsledků testů vakcín však došlo v posledních týdnech k prudkému nárůstu mezinárodních cen ropy. Ropa Brent se aktuálně obchoduje za 49,34 $ za barel, hodnota West Texas Intermediate (WTI) je na úrovni 46,07 $ za barel. Takové hodnoty jsme na trhu mohli naposledy vidět na začátku března. Vývoj spotové ceny obou hlavních typů ropy za poslední rok je na grafech níže.


Vývoj spotové ceny ropy Brent (USD/barel)

Zdroj: Finviz

 

Vývoj spotové ceny ropy WTI (USD/barel)

Zdroj: Finviz


Indie mění ropný trh

Rozhodnutí Opec + má pro Indii velký význam - OPEC představuje přibližně 40% celosvětové produkce a také 83% indického dovozu ropy. Nízký mezinárodní režim cen ropy pomohl Indii - ta nakupovala ropu za průměrnou cenu 25 USD za barel, aby naplnila své strategické zásoby ropy a ušetřila tak 700 mil. USD. Náklady na indický koš ropy, který zahrnuje ropu Omán, Dubaj a Brent, činily v letech 2018 a 2019 průměrně 56,43 USD a 69,88 USD za barel. S rozšířením pandemie koronaviru v roce 2020 cena klesla za barel na 19,90 USD v dubnu, 30,60 USD v květnu, 40,63 USD v červnu, 43,35 USD v červenci, 44,19 USD za barel v srpnu a 41,35 USD za barel v září. Pro Indii bylo naplnění ropných zásob za nižší ceny rozumným krokem, země však aktuálně bojuje s recesí. Tempo poklesu indické ekonomiky ve třetím čtvrtletí zpomalilo na 7,5% z historicky maximálního poklesu o 23,9% v druhém čtvrtletí.

 

Rozšíření produkce ropy v příštím roce by mělo držet ceny za barel na nižších hodnotách, než jsme mohli na trhu vidět v letech 2018 a 2019. Po nižších cenách také volá Indie, jejíž spotřeba ropy rapidně roste a očekává se, že bude pohánět růst celosvětové poptávky po energii. Předpokládá se, že spotřeba energie v Indii poroste do roku 2040 o 3% ročně. Vliv Indie na ropný trh tak pravděpodobně jen poroste. Země také navrhuje prodloužení úvěrového období ze stávajících 30 dnů na 90 dní od konosamentu a slevy na přepravu.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!