Rekordy pro Nasdaq

Zpráva z trhu
Rekordy pro Nasdaq

Od konce března technologický index Nasdaq předvedl nevídaný růst, který vyvrcholil v posledních dnech, kdy se hodnota indexu dostala poprvé v historii přes 10 000 bodů. Je tento růst oprávněný?


24. 6. 2020

 

Zatímco před několika měsíci procházel technologický index Nasdaq masivními propady, které vyvrcholily v druhé polovině března, tak nyní atakuje prakticky každý den historické rekordy. Nasdaq se dokonce poprvé v historii dostal přes hranici 10 000 bodů. Index táhnou svými zisky zejména akcie společností Apple, Microsoft, Amazon a Alphabet. Svým růstem tak Nasdaq překonává i ostatní hlavní americké akciové indexy. Je tomu však oprávněně?

 

Svého letošního dna index Nasdaq dosáhl 23. března, kdy se jeho hodnota propadla až na 6860 bodů. Od té doby však index předvedl nevídaný růst, který vyvrcholil v posledních dnech, kdy se hodnota indexu dostala poprvé v historii přes 10 000 bodů. Od dna způsobeného koronavirovou krizí se tak hodnota indexu zvýšila již o 48 %. Nasdaq se však na této hranici nezastavil a pokračuje výše a výše. Růst hodnoty indexu je o to zajímavější v porovnání s indexy S&P 500 a Dow Jones Industrial Average, které se stále pohybují výrazně pod historickými maximi i přes masivní růst v posledních týdnech. Index S&P 500 se stále pohybuje o více než 300 bodů pod maximem z února a Dow Jones je o více než 3 700 bodů pod historickým maximem. Vývoj indexu Nasdaq za poslední rok je na grafu níže.

 

Vývoj indexu Nasdaq za poslední rok

Zdroj: Yahoo

 

Rekordní růst indexu Nasdaq byl tažen zejména giganty jako jsou Apple, Microsoft, Amazon, Facebook a Alphabet. Apple se letos stal znovu nejhodnotnější americkou společností a jeho kapitalizace tak nyní atakuje rekordních 1,6 bilionu USD. Od minima z 23. března si akcie Apple polepšily o více než 65 %. Pozadu nezůstává ani další gigant - Microsoft. Jeho akcie od stejného data vzrostly o 54 %. Akcie společnosti Amazon vzrostly za poslední 3 měsíce o téměř 70 % a akcie Facebooku dokonce o více než 75 %. Akcie společnosti Alphabet (provozující vyhledávač Google) vzrostly o téměř 40 % od konce března. Technologičtí giganti tak z koronavirové krize vzešli jednoznačně jako vítězové. Jsou však tyto růsty oprávněné?

Hospodářské výsledky pro letošní rok u zmíněných technologických společností budou koronavirem každopádně výrazně ovlivněny a jejich tržby i zisky tak těžko překonají rok 2019. Současný optimismus na trzích tak může působit trochu přehnaně. Makroekonomické prostředí navíc stále nepůsobí příliš zdravě. Nezaměstnanost v USA se v dubnu pohybovala na 14,70 %, což bylo maximum za více než 70 let. Celková ekonomická aktivita se tak utlumí a HDP jednotlivých zemí bude výrazně zasaženo. Například americké HDP se dle odhadů propadlo v prvním kvartále letošního roku o 4,8 % a další propady pravděpodobně budou následovat. Kromě koronaviru navíc v současnosti opět roste politické napětí mezi USA a Čínou. V USA v současnosti probíhají nepokoje a rabování, které zasáhne ekonomickou aktivitu ještě více. Další koronavirová vlna by ve spojení s výše zmíněnými faktory mohla znamenat další výprodeje, které by se nevyhnuly ani technologickým akciím.

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!