Shrnutí finančních trhů za rok 2018

Zpráva z trhu
Shrnutí finančních trhů za rok 2018

11.1.2019

Rok 2018 byl rokem korekcí napříč celými finančními trhy. Blýská se však na lepší časy.


11. 1. 2019

Rok 2018 nebyl jen rokem desetiletého výročí globální finanční krize, byl také rokem plným událostí, které rozhýbaly světové finanční trhy. Po dvou růstových letech se rok 2018 ukázal pro investory jako velká výzva. Zejména poslední tři měsíce byly pro světové trhy velmi náročné. Daňová reforma prezidenta USA Donalda Trumpa a slibný ekonomický růst USA se postaraly o pozitivní začátek roku. Ve zbytku roku však převládly obavy nad zpomalujícím růstem globální ekonomiky, nejasnostmi ohledně brexitu a strach z dopadů obchodní války mezi USA a Čínou. Svou oběť si také vyžádaly vyšší úrokové sazby americké centrální banky. Nejkrvavější situací si pak prošel trh s ropou, kde se ceny propadly o téměř 25 %. V tomto článku si připomeneme nejdůležitější události na finančních trzích za rok 2018.  


V roce 2018 trpěly zejména akciové trhy, které v předchozích letech těžily z nízkých úrokových sazeb a uvolněné monetární politiky. Společnosti si tak půjčovaly levné peníze a pozitivně působil také globální růst poptávky. Nízké úrokové sazby stlačily dolů výnosy dluhopisů, investoři své pozice přesouvali do výnosnějších instrumentů a poptávka po akciích tak silně rostla. Spojení obav ze slabšího globálního ekonomického růstu, obchodní válka USA s Čínou a vyšší úrokové sazby FEDu se však postaralo o eskalaci dlouho potlačované nervozity napříč trhy. S růstem úrokových sazeb začali investoři spekulovat, jak budou ovlivněny akciové trhy. Volatilita na trzích tak pozvolna rostla. Na grafu níže můžete vidět vývoj indexu VIX, který měří volatilitu na akciových trzích. Index dosáhl v posledních 3 měsících roku nejvyšší hodnoty od února. 

Vývoj indexu VIX 2018 

 

zdroj: finance.yahoo.com 

Tragický kvartál pro akciové trhy 

Poslední kvartál roku 2018 byl jedním z nejhorších pro světové akciové trhy za posledních 7 let. Za vše hovoří ztráty akciových indexů v tomto období. Americké indexy utrpěly největší ztráty zejména v prosinci, kdy index S&P 500 odepsal přes 13 % (za celý rok - 5,2 %). Technologický index Nasdaq Composite si nevedl o nice lépe, za poslední kvartál přišel o téměř 14 % (za celý rok - 4,25 %). Index Dow Jones smazal za stejné období přes 11 % (za celý rok - 3,9 %). Hlavním důvodem byly obavy ze slabšího ekonomického růstu USA a přetrvávající napětí kvůli obchodní válce mezi USA a Čínou. Porovnání vývoje indexu S&P 500 v letech 2017 a 2018 můžeme vidět na grafu níže. 

 

zdroj: awealthofcommonsense.com 

V posledním kvartále táhly americké indexy dolů zejména velké americké společnosti. Apple Inc. v loňském roce překonal svou kapitalizací hranici 1 bilionu USD a nad touto hranicí se úspěšně držel až do konce října. Poslední 3 měsíce však byly pro společnost doslova tragické, akcie Applu poklesly o více než 35 % kvůli chabému výhledu prodejů za Q4 a válce s Qualcommem, která ztěžuje prodej iPhonů v několika zemích. O více než 35 % přišel v druhé polovině roku i Facebook, který sužovaly problémy se stagnací počtu uživatelů a aféry s porušováním soukromí uživatelů.  Z gigantů se naopak dařilo společnosti Microsoft, jejíž akcie za rok 2018 připsaly více než 13 %. Microsoft se vyhnul všem skandálům a i přes negativní náladu na trzích ke konci roku se mu povedlo investory uklidnit dobrými hospodářskými výsledky. V zelených číslech skončily rok 2018 i akcie společností Amazon či McDonald's

Sektorové srovnání 

 

zdroj: finviz.com 

Na grafu výše je porovnání výkonnosti jednotlivých sektorů na americkém akciovém trhu. V plusu zakončily rok 2018 pouze sektory Utilities (infrastruktura) a Health care (zdravotnictví). Tyto sektory jsou brány jako defenzivní - poptávka po produktech společností z těchto sektorů totiž neustává ani v období ekonomických recesí. Nejméně se dařilo tzv. cyklickým sektorům jako jsou automobilky a společnosti spojené se stavebnictvím. Tyto sektory zažívají boom pokud se globální ekonomice daří a naopak tradičně trpí při recesi. Nejvíce poklesl sektor tabákových výrobků, zde se však spíše jednalo o dopad zákazu prodeje mentolových cigaret, který chtějí USA zavést. Nedařilo se také finančním společnostem jako jsou banky a pojišťovny, které se v posledních letech těšily velmi pozitivnímu vývoji na trzcích. 


Dluhopisy zklamaly

Uvolněná monetární politika centrálních bank v reakci na globální finanční krizi se výrazně projevila na dluhopisovém trhu, kde se výnosy dostaly pod silný tlak nízkých úrokových sazeb napříč světem. V minulém roce byl pak vývoj na dluhopisovém trhu významně ovlivněn děním na akciových trzích a zároveň politikou americké centrální banky, která přistoupila k “normalizaci” úrokových sazeb. Proces zvyšování úrokových sazeb FEDu na úroveň 2,25 - 2,50 % se výrazně podepsal na náladě akciových investorů, kteří se v návaznosti na vyšší ceně úvěrového financování společností začali obávat možných výprodejů a poklesu cen akcií napříč sektory. Trh tak v této situaci očekával historicky prokázané přesouvání aktiv do dluhopisového trhu.

Dluhopisy však nepotvrdily svou funkci “bezpečného přístavu” v neklidných dobách a jejich výnosy rostly. Americký desetiletý vládní dluhopis si tak v minulém roce připsal nárůst výnosů o 9 % a krátkodobě se dostal nad úroveň 3,20 %, růst výnosů se týkal také italských vládních dluhopisů, které v případě desetiletého dluhopisu posílily svůj výnos na krátkodobá maxima 3,21 % z původních 2,0 % - zde se však primárně projevila negativní nálada ohledně populisticky sestaveného vládního rozpočtu pro rok 2019, který počítal se se schodkem hospodaření ve výši 2,4 % HDP země. Výrazné pohyby výnosů zaznamenaly také dluhopisy Spojeného království, kde docházelo k silným nárůstům během bilaterálního vyjednávání o podobě brexitu s EU - výnosy desetiletých dluhopisů se tak krátkodobě zvýšily o téměř 15 %. 

  

zdroj: bloomberg.com 


Levná ropa, stabilní zlato 

Z korekcí na akciových trzích těžilo zejména zlato, jehož cena dokonce ke konci roku vystoupala na půlroční maximum a za poslední měsíc roku si komodita připsala téměř 4 %. Růst ceny zlata byl způsoben zejména eskalací nervozity na trzích a následně výraznými výprodeji akciových titulů a přesunem investorů do “bezpečných přístavů” jako je právě zlato. V druhé polovině loňského roku také zlato těžilo z mírně oslabujícího amerického dolaru. 

Vývoj na trhu s ropou byl jedním z nejsledovanějších, v průběhu roku cena ropy posilovala až na maxima nad úrovní 85 USD za barel (Brent spot price), načež následoval silný propad cen, který v případě ropy Brent znamenal pro rok 2018 ztrátu o 19,2 % a v případě ropy WTI ztrátu o 24,8 %. Extrémní propady cen byly zapříčiněny zejména rostoucím objemem produkce ropy USA, Saúdské Arábie a Ruska. Svou roli však sehrály také obavy z nižší poptávky ze strany Číny, která reportovala významné oslabení průmyslové produkce. 

 

zdroj: finviz.com 


Blýská se na lepší časy 

Byť byl rok 2018 pro investory velmi náročný, již začátek roku 2019 nám napovídá, že se blíží lepší časy. K pozitivní náladě na trzích přispěla vyjednávání mezi USA a Čínou, dohoda zemí OPEC+ o omezení ropné produkce či prohlášení guvernéra FEDu o opatrnějším postupu v rámci zvyšování úrokových sazeb. Americké akciové indexy si tak připsaly hned od počátku roku velmi zajímavé zisky, které byly následovány růstem cen na trhu s ropou. Méně restriktivní monetární politika a zklidnění napětí na globální politické scéně jsou impulsy, které vlijí tolik potřebný adrenalin do žil amerických akcií a investoři se budou rozhodovat zejména dle fundamentů -  a tak to má být. Výhled na to, co nás čeká v roce 2019 bude následovat v dalším článku.  

Autoři: Petr Lajsek a Tomáš Turna, analytici společnosti Colosseum, a.s. 

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!