Skvělé výsledky Microsoftu nestačí

Zpráva z trhu
Skvělé výsledky Microsoftu nestačí

Ani bezchybné hospodářské výsledky někdy investorům nestačí. O tom se tento týden přesvědčil Microsoft, který oznámil finanční výsledky za první kvartál fiskálního roku 2021. Jaký byl důvod?


29. 10. 2020

 

Ani bezchybné hospodářské výsledky někdy investorům nestačí. O tom se tento týden přesvědčil Microsoft, který oznámil finanční výsledky za první kvartál fiskálního roku 2021. Všechny sledované ukazatele vykázaly pěkný meziroční růst a výhled společnosti na příští měsíce je také pozitivní. Akcie legendární společnosti se však i přesto po oznámení výsledků propadly. Jaký byl důvod? Podívejte se blíže na uplynulý kvartál z pohledu společnosti Microsoft.

 

Microsoft byl zatím v letošním roce doslova miláčkem investorů. Od začátku roku jeho akcie vzrostly o více než 30 % i přes velký propad akcií v březnu. Od první koronavirové krize akcie společnosti spolehlivě rostly i díky velmi povedeným kvartálním výsledkům. Jak se dařilo legendárnímu Microsoftu v uplynulém kvartále tak bylo mezi investory vysoce očekávané. Společnost svými výsledky rozhodně nezklamala, dá se dokonce říci, že lepší už být nemohly. I přesto se však akcie Microsoftu po oznámení čísel za minulý kvartál propadly o 5 %. Vývoj akcií společnosti za poslední měsíc je na grafu níže.

 

Vývoj akcií Microsoft za 1 měsíc

Zdroj: Yahoo

 

Microsoft měl v daném kvartále tržby ve výši 37,15 mld. USD, což bylo o 12 % více než před rokem. Analytici očekávali tržby 35,72 mld. USD. Velmi potěšující byly zprávy o růstu cloudové služby Azure. Její tržby se meziročně zvýšily o 48 %, což je dokonce ještě rychlejší tempo než minulý kvartál. Skvěle se také daří službě Office 365, jejíž tržby meziročně narostly o 21 %. Dlouhodobý růst jednotlivých sekcí společnosti je v tabulce níže. Pro aktuální kvartál očekává společnost tržby mezi 39,5 až 40,4 mld. USD. Horní hranice tohoto intervalu je také očekáváním trhu. Zisk Microsoftu se vyšplhal až na 13,9 mld. USD, což je o 30 % více než před rokem. Zisk přepočtený na akcii dosáhl na 1,82 USD. Analytici očekávali EPS na úrovni 1,54 USD. 

 

Růst tržeb produktů společnosti 

Zdroj: CNBC


Proč výsledky nestačí?

Jasně se tak nabízí otázka, proč skvělé výsledky Microsoftu investorům nestačí? Uplynulý kvartál společnosti se dá označit za takřka bezchybný. Pouze výhled tržeb na aktuální kvartál mírně zaostal za očekáváním trhu. Microsoft tak spíše doplatil na aktuální situaci na trhu. Americké akcie jsou vysoce volatilní kvůli očekávání vládního stimulu pro obyvatele. Výše a načasování vládní podpory pro američany je velkou otázkou a také příčinou vášnivých diskusí mezi Donaldem Trumpem a Nancy Pelosi. Dle posledních zpráv se američané pravděpodobně stimulu nedočkají do prezidentských voleb. Americké akcie jsou tak pod tlakem, který odnášejí i velké technologické společnosti. Příčinou další nervozity je také rostoucí počet koronavirových případů v USA a Evropě. Zejména v Evropě nastávají v poslední dnech další lockdowny. 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!