Tesla znovu v zisku

Zpráva z trhu
Tesla znovu v zisku

Tesla má za sebou další povedený kvartál. Automobilce se podařilo výrazně překonat očekávání trhu ohledně zisku i tržeb. Zbytek roku však může být složitější.


23. 10. 2020

 

Automobilka Tesla je v letošním roce hitem mezi investory. Není tak překvapivé, že hospodářské výsledky společnosti za třetí kvartál letošního roku byly vysoce sledované. Tesle se podařilo výrazně překonat očekávání trhu ohledně zisku i tržeb. Pro Teslu se tak jedná již o pátý ziskový kvartál za sebou. V letošním roce tak automobilka pravděpodobně poprvé v historii skončí v zelených číslech. Podívejte se blíže na uplynulý kvartál z pohledu automobilky Tesla.

 

Akcie společnosti Tesla se v letošním roce zařadily mezi ty vůbec nejúspěšnější na trhu. Od začátku roku si společnost vedená Elonem Muskem polepšila na své kapitalizaci o více než 400 %. Tesla se v roce 2020 mohla opřít o silné hospodářské výsledky a minulý kvartál nebyl výjimkou. Celkové tržby společnosti dosáhly na 8,77 mld. USD, což bylo o 39 % více než ve stejném období před rokem. Ve srovnání s minulým kvartálem se dokonce jednalo o růst o 45 %. Zisk Tesly dosáhl na 331 mil. USD, což bylo o 131 % více než v Q3 roku 2019. Zisk přepočtený na akcii činil 0,76 USD. Tesla tak v obou hlavních finančních ukazatelích výrazně překonala očekávání trhu. Analytici předpokládali tržby společnosti na úrovni 8,2 mld. USD a zisk na akcii 0,55 USD. 

 

Vývoj akcií Tesla od začátku roku 

Zdroj: Yahoo

 

Hlavním zdrojem tržeb byla logicky automobilová sekce, která Tesle přinesla příjmy ve výši 7,61 mld. USD. Divize služeb zaznamenala tržby ve výši 581 mil. USD a divize pro solární energii měla příjmy 579 mil. USD. I přes vysoké tržby nebyla automobilová sekce hlavním zdrojem zisků společnosti. Na celkovém zisku se výrazně projevily prodeje emisních povolenek, které Tesla nabízí ostatním automobilkám pro kompenzaci jejich negativních vlivů na ovzduší. Pro Teslu je však hlavní fakt, že znovu skončila v zelených číslech - již popáté za sebou. Letošní rok by tak měl být prvním ziskovým rokem v historii společnosti. 

 

Zbytek roku však bude pro Teslu ještě náročný. Elon Musk již několikrát slíbil, že automobilka v letošním roce doručí celkem 500 tisíc nových vozů. Za uplynulé tři kvartály zatím Tesla dodala 318 350 vozů novým majitelům. V posledním kvartále roku tak automobilka musí dodat přes 180 tisíc vozů pro splnění tohoto cíle, což bude pro společnost velmi náročné. Další proti koronavirová opatření by mohla negativně ovlivnit produkci v americkém Fremontu. Dobrou zprávou pro Teslu je alespoň vysoká výkonnost Gigafactory v Číně, která jede na plné obrátky. Ani to by však nemuselo stačit ke splnění vytyčeného cíle. V případě nižší produkce by mohli investoři začít akcie Tesly vyprodávat a spanilá jízda akcií společnosti by tak mohla být dočasně u konce. 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!