Tragédie jménem WeWork

Zpráva z trhu
Tragédie jménem WeWork

Vision Fund společnosti Softbank zaznamenal rekordní ztrátu ve výši 17,7 mld. USD. Příčinou byly zejména nepodařené investice do společností WeWork a Uber. Problémy však zřejmě ještě nejsou u konce.


20. 5. 2020

Investiční fond japonské společnosti Softbank oznámil hospodářské výsledky za uplynulý fiskální rok. Vision Fund zaznamenal rekordní ztrátu ve výši 17,7 mld. USD. Příčinou byly zejména nepodařené investice do společnosti WeWork, jejíž kapitalizace v posledních měsících prudce poklesla. Softbank navíc financuje velmi nákladnou restrukturalizaci a ve světle koronavirové krize je další podnikání WeWork ohroženo. Softbank tak možná čekají další těžké měsíce.

 

V říjnu jsme se poměrně kriticky vyjádřili k chystanému IPO společnosti The We Company, která je mateřskou společností WeWork. Z připravovaného IPO nebyli nadšeni ani institucionální investoři a při navrhované kapitalizaci společnost nenašla dostatek zájemců o své akcie. Očekávaná kapitalizace společnosti ve výši 47 mld. USD investory při tradiční roadshow před IPO absolutně nezaujala. WeWork se tak po nezájmu rozhodlo drasticky snížit svou kapitalizaci na 20 až 25 mld. USD. Ani při této kapitalizaci se však nenašel dostatek investorů pro úspěšný vstup na americké akciové trhy. WeWork tak dokonce uvažovalo o kapitalizaci kolem 10 mld. USD, to však zablokoval největší investor ve společnosti - Sofbank. Investiční fond Softbank do WeWork naposledy investoval při očekávané kapitalizaci 47 mld. USD a při IPO kolem 10 mld. USD by tak byla jeho investice značně nerentabilní. Po několika drastických snížení kapitalizace se tak nakonec WeWork rozhodl plány svého vstupu na trh přerušit a propustil zakladatele a CEO Adama Neumanna. WeWork tak v současnosti prochází restrukturalizací, která je nákladná zejména pro společnost Softbank. 

Softbank tak oznámil rekordní ztrátu ve výši 17,7 mld. USD za loňský rok - jedná se o největší ztrátu za 39 let existence společnosti. Největší ztrátou tak byl již zmíněný pokles hodnoty investice do společnosti WeWork. Softbank musel WeWork ochránit před bankrotem a plánovaná restrukturalizace by měla vyjít až na 10 mld. USD. Z původní kapitalizace 47 mld. USD tak nyní Softbank ocenil společnost na pouhé 2,9 mld. USD. WeWork však nebyl jedinou ztrátovou investicí Softbanku. Softbank musel odepsat investici do společnosti OneWeb, která vyhlásila bankrot. Vision Fund navíc snížil hodnotu své investice do společnosti Uber, jejíž kapitalizace výrazně poklesla - v současnosti se akcie Uber obchodují o 28 % pod cenou při IPO. Ztrátu z investice do společnosti Uber společnost vyčíslila na 5,2 mld. USD. Softbanku se také příliš nevydařila investice do hotelů Oyo, jejichž podnikání v současnosti výrazně trpí. 

Na špatné výsledky reagují i akcie společnosti Softbank, které se v současnosti obchodují o více než 20 % pod maximem z února. Pod tlakem je nyní zakladatel společnosti Masayoshi Son. Investoři (v čele s fondem Elliott Management) si stěžují na nedostatek odkupů vlastních akcií a malou diverzifikaci představenstva společnosti. Ze společnosti navíc odchází zakladatel Alibaby Jack Ma, který v Softbanku působil jako jeden z ředitelů. Vision Fund se přitom dlouhodobě těšil skvělé pověsti díky úspěšné investici do čínské Alibaby. Nevydařené investice do společností WeWork a Uber, však snižují jeho reputaci i finanční výsledky.

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!