Udrží zemědělské komodity býčí trend?

Zpráva z trhu
Udrží zemědělské komodity býčí trend?

Tento týden vydalo ministerstvo zemědělství USA svou pravidelnou měsíční zprávu týkající se nabídky a poptávky po jednotlivých zemědělských komoditách. Podívejte se na nejdůležitější informace ke konkrétním plodinám.


13. 11. 2020

 

Po úterní zprávě ministerstva zemědělství USA vytvořil nová lokální maxima celý sójový komplex, mírně překonala nejvyšší říjnové úrovně také kukuřice. Pro sóju a sojový olej to znamená nejvyšší ceny od poloviny roku 2016, sójový šrot takto vysoké ceny nezaznamenal od začátku roku 2018 a kukuřice za posledních 12 měsíců. Níže jsou podrobnější informace z tzv. WASDE reportu.

 

Pšenice

Zpráva ministerstva zemědělství USA z 10. listopadu odhalila vyšší domácí spotřebu (zejména ke krmným účelům) a snížení konečných zásob o 15 % oproti loňskému roku. Celosvětové konečné zásoby se očekávají nižší o 1 milion tun díky vyšší spotřebě a vývozu, ale přesto zůstávají na rekordních úrovních. Na straně nabídky zaznamenala výpadek Argentina, jejíž očekávaný výnos je nejnižší za poslední 8 let z důvodu sucha a lokálního mrazivého počasí. Na straně dovozců byly nejaktivnější Pákistán, Turecko a Čína, která by mohla dosáhnout nejvyšší importních hodnot od marketingového roku 1995/96.


Kukuřice

Nižší produkce, vyšší export a nižší konečné zásoby – toť čísla, která stojí za pokračováním růstového trendu na kukuřici. Rekordní čísla nalezneme v USA u exportu, který se zvýšil o 325 milionů bušlů na celkových 2.65 miliard bušlů. Zároveň se očekávají konečné zásoby nejnižší od roku 2013/14 díky poklesu na straně nabídky a růstu spotřeby. V celosvětovém měřítku se očekává pokles produkce o více než 11 milionů tun. Problém je díky slabé sklizni hlášen např. z Ukrajiny, ale menší produkci reportují i Rusko a Evropská unie. Straně dovozu opět vévodí Čína, u které se očekává překonání předchozí rekordní úrovně z marketingového roku 2014/15. Nová maxima by měla mít hodnotu 26 milionu tun. 

 

Ukrajina - produkce kukuřice, výnos a osázená plocha

Zdroj: usda.gov


Rýže

Rýže po ohlášení statistiky zamířila mírně dolů a potvrdila klesající trend. Negativní sentiment byl podpořen nižší úrovní exportu a vyššími konečnými zásobami. I globálně byla reportována nižší spotřeba a vyšší zásoby, které dosáhly na téměř 180 milionů tun. Podíl Číny na těchto zásobách zůstal nezměněn oproti hodnotám z minulého měsíce, a to na 65 %, o jeden procentní bod klesl podíl Indie.


Olejniny

Sójový komplex láme rekordy posledních let, jak již bylo nastíněno v úvodu. Výhled pro marketingový rok 2020/21 počítá pro USA s nižší produkcí, nižším výnosem a nižšími konečnými zásobami, které by mohly být nejnižší za posledních 7 let. Z globálního pohledu hlásí nižší úrodu také Argentina a Indie, nižší produkci slunečnicových semínek zase Rusko a Ukrajina. 


Bavlna

Odhad produkce zůstává oproti minulému měsíci téměř nezměněn a zásoby v USA stagnují na přibližně 7 milionech balíků. Světová produkce v porovnání s letošním říjnem mírně poklesla, nižší se očekává i spotřeba.

 

Autor: Václav Kučera, vedoucí oddělení front office

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!