Uran jako investice?

Zpráva z trhu
Uran jako investice?

V dosavadním průběhu roku 2021 se velmi daří cenám uranu a potažmo akciím jeho těžařů. Lze za tím vidět sázku na to, že jaderná energie bude v budoucnosti považována za “zelenou”? 


3. 11. 2021

V dosavadním průběhu roku 2021 se velmi daří cenám uranu a potažmo akciím jeho těžařů. Cena uranu od začátku roku posílila o téměř 70 %. Jaké jsou příčiny tak nevídaného růstu? Lze za tím vidět sázku na to, že jaderná energie bude v budoucnosti považována za “zelenou”? K tomu se přiklání několik světových mocností, které plánují široké investice právě do jaderné energie. Uran tak možná ještě neřekl poslední slovo.

 

Za nedávným růstem ceny uranu (potažmo akcií jeho těžařů) stojí hned několik faktorů. Jedním z důvodů je celosvětový růst poptávky po energiích, který zapříčinil také růst cen ropy a zemního plynu. Růst využití jaderné energie navíc roste. Tři z pěti největších trhů ve spotřebě elektřiny sází na rozvoj jaderné energie. Čína, Indie a Rusko mají rozestavěné jaderné projekty s očekávanou produkcí kolem 28 GWe. Čína dle posledních odhadů dokonce plánuje postavit minimálně 150 nových jaderných reaktorů v příštích 15 letech. To je více reaktorů, než postavil zbytek světa v posledních 35 letech. Spojené Arabské Emiráty nedávno dokončily dva bloky jaderné elektrárny s produkcí 5,6 GWe. A přidávají se další země - Turecko a Bangladéš aktuálně staví své první jaderné elektrárny. Díky moderním reaktorům, které jsou výkonnější a bezpečnější, se podpoře vlády těší jaderná energie také v Severní Americe. Jadernou energii můžeme také považovat za efektivní cestu k tvorbě “zeleného” vodíku a amonia. Díky tomu by se dle některých odhadů měla zvýšit poptávka po uranu až o 80 % do roku 2040 (World Nuclear Association). 

 

Vývoj ceny uranu (USD/libra)

 

Zdroj: tradingeconomics.com

 

Cena uranu však byla v historii velmi volatilní. Její dlouhodobý vývoj je znázorněn na grafu výše. Svého vrcholu dosáhla v roce 2007, kdy atakovala 140 USD za libru. Při globální finanční krizi začala výrazně padat, což bylo způsobeno i rozšířením alternativních zdrojů energie. Do roku 2011 začala cena uranu mírně stoupat, aby byla následně zase sražena havárií ve Fukušimě. Výraznější růst cena uranu zaznamenala až v posledních týdnech při “energetické krizi”. Dalším důvodem růstu ceny uranu je také spuštění fondu Sprott Physical Uranium, který je obchodován na burze v Torontu od letošního července. Tento fond nakupuje fyzický uran a od svého spuštění ho drží již téměř 30 milionů liber. Fond se chystá v nákupech pokračovat a má již údajně pripravenou další 1 miliardu USD. S růstem poptávky po jaderné energii tak může cena uranu v příštích měsících ještě výrazně vzrůst. 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!