Uvolnění patentu na vakcíny pohromou?

Zpráva z trhu
Uvolnění patentu na vakcíny pohromou?

Velkou ránou by pro společnosti Moderna a BioNTech mělo být plánované zrušení duševního vlastnictví na vakcíny proti koronaviru. Co bude tento krok znamenat pro lídry v odvětví?


7. 5. 2021

 

Velkou ránou pro farmaceutický průmysl by mělo být plánované zrušení duševního vlastnictví na vakcíny proti koronaviru. Společnosti jako Moderna, BioNTech a Pfizer by tak mohly v příštích letech přijít o důležité tržby. V rámci solidarity s některými zeměmi, kde nákazy koronavirem neustávají a spíše stále vzrůstají, by k uvolnění patentu na dané vakcíny mohlo dojít v blízké době. Co bude tento krok znamenat pro lídry v odvětví?

 

Koronavirus vytvořil na akciových trzích příležitosti, které jsme neměli možnost vidět několik let. Kromě zajímavého růstu ceny některých akcií také došlo k vytvoření nových gigantů - zejména ve farmaceutickém průmyslu. Honba za vývojem efektivní vakcíny zavládla prakticky ve všech farmaceutických společnostech. Jako vítězové v daném souboji vypluly zejména společnosti Moderna a BioNTech, které byly před koronavirem prakticky neznámé. Právě těchto společností by se zrušení patentů na koronavirus dotklo nejvíce. O uvolnění duševního vlastnictví uvažuje vláda Joe Bidena v rámci solidarity se zeměmi, které se aktuálně s koronavirem potýkají nejvíce. Takový krok je naprosto bezprecedentní, USA i západní Evropa si vždy zakládaly na ochraně duševního vlastnictví. Aktuální doba je však neobvyklá a takový extrémní krok není vyloučen. Co bude uvolnění patentů znamenat pro lídry v odvětví?


Moderna

Jedním z lídrů ve vývoji vakcín je Moderna, což dokazují i hospodářské výsledky za uplynulý kvartál. Moderně navíc pomáhají problémy konkurenčních společností při vývoji vakcín. Společnost v prvním kvartále dosáhla poprvé v historii zisku. Zisk přepočtený na akcii dosáhl na 2,84 USD, což výrazně překonalo očekávání trhu (2,39 USD). Tržby dosáhly na rekordních 1,94 mld. USD, 1,7 mld. USD z toho bylo za prodej vakcín na covid-19. Trh však očekával ještě vyšší tržby. Společnost zvýšila své očekávání na tržby z vakcín pro letošní rok o 800 mil. USD na 19,2 mld. USD. Kvůli zaostání za očekáváním trhu ohledně tržeb a zprávám o uvolnění patentů na vakcínu se však akcie MRNA propadly od pondělí chvílemi i o 20 %. 

Vývoj akcií MRNA za 1 rok

Zdroj: Google


BioNTech

Problémy vakcín konkurenčních Johnson&Johnson a AstraZeneca byly vlažnou vodou i na akcie BioNTech. Americká vláda pozastavila objednávky vakcíny od Johnson&Johnson a je možné, že navýší objednávky právě od Pfizer (a BioNTech). Od Pfizer má již objednáno 300 milionů dávek. Objednávky od Pfizer navyšuje také EU, která zvýšila svou objednávku pro Q2 o 25 % na 250 milionů dávek. Za letošní rok by měly společnosti BioNTech a Pfizer dodat EU 600 milionů dávek, pro roky 2022 a 2023 se očekává 1,8 miliardy dodaných dávek. Společnost oznámí výsledky za Q1 10. května. Trh očekává zisk na akcii kolem 2,87 USD, což je o více než 1 USD více, než BioNTech zaznamenal v posledním kvartále roku 2020. Překonání očekávání trhu však není nereálné. Společnosti se to podařilo již v Q4 2020.

Vývoj akcií BNTX za 1 rok

Zdroj: Google


Jaký je verdikt? 

Moderna i BioNTech mají stále nasmlouvané velké množství vakcín na letošní i příští rok. Po zrušení patentů však může být budoucnost společností a vývoj jejich akcií nejistý. Koronavirus by zde s námi měl být delší dobu a při uvolnění patentů mohou být tržby společností výrazně zasaženy. Dá se však očekávat, že by dané společnost měly být za uvolnění svého výrobního tajemství nějak kompenzovány. Lépe by z toho měla vyjít Moderna, která vytváří vakcíny i na jiné nemoci. Přesný vývoj je vzhledem k současné situaci těžké odhadovat. Dobrou volbou pro investory však může být například společnost Pfizer, která vyrábí vakcínu ve spolupráci s firmou BioNTech. Pfizer byl gigantem již před koronavirem a bude prosperovat i po něm.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!