Výhled na US indexy do konce roku

Zpráva z trhu
Výhled na US indexy do konce roku

Americké akciové indexy smazaly ztráty způsobené koronavirem dříve než se čekalo. Indexy S&P 500 i Nasdaq v posledních dnech pravidelně stanovují nová historická maxima. Jaký je však výhled na zbytek roku?


27. 8. 2020

 

S&P 500

Hlavní americký akciový index v posledních dnech potvrdil kýžený V-shaped return - tedy rychlý návrat na původní hodnoty před koronavirovou krizí. Index S&P 500 tak dokonce stanovuje v uplynulých dnech rekordní hodnoty, podobně jako technologický index Nasdaq. Ve srovnání s březnovým minimem již index posílil o více než 55 %. V současnosti to tak vypadá, že růst amerických akcií je nezastavitelný. Při výhledu na zbytek roku je však třeba být opatrný - faktorů, které promluví do letošního dění na trzích, je stále mnoho. Koronavirus je stále s přehledem hlavním tržním faktorem. Další koronavirová vlna může srazit i americké akcie. Pozornost si určitě zaslouží také volby v USA, kde by vítězství Joe Bidena mohlo vyvolat na trzích velkou nervozitu. Pod tlakem by mohly být zejména zbrojařské společnosti a velké technologické, finanční a zdravotnické firmy. V neposlední řadě existuje riziko opětovného vyostření napětí ve vztazích USA a Číny. Od zmíněných faktorů se bude odvíjet i vývoj akciového indexu S&P 500.

 

Vývoj indexu S&P 500 od začátku roku

Zdroj: Yahoo

 


Nasdaq

Návrat na původní hodnoty byl u technologického indexu Nasdaq ještě rychlejší než u S&P 500. Nasdaq vymazal veškeré ztráty prakticky za pouhé dva měsíce a již v červnu stanovil nová historická maxima. Index se dokonce poprvé v historii přehoupl přes 10 000 bodů. Zde však rapidní růst technologických akcií neskončil, Nasdaq následně překonal i 11 000 bodů a v současnosti dokonce útočí i na hranici 12 000 bodů. Od začátku roku tak Nasdaq posílil již o více než 30 %. Takový růst technologických akcií pamatujeme snad naposledy jen při dotcom bubble na začátku tisíciletí. Historické rekordy téměř na denní bázi stanovují společnosti jako Apple, Amazon, Microsoft, Google nebo Facebook. Apple se dokonce stal první americkou společností, jejíž kapitalizace překonala 2 biliony USD. Otázkou je, jak udržitelný je tento růst? Faktory, které mohou výrazně ovlivnit vývoj technologických akcií, jsou logicky stejné jako v případě S&P 500. Technologické akcie se však v letošním roce zdají o něco odolnější vůči koronavirové pandemii. Některé společnosti dokonce díky dané situaci prosperují. Velkým problémem by však mohlo být zvolení Joe Bidena v amerických prezidentských volbách. Některé velké technologické společnosti jsou často obviňovány z vytváření monopolů a demokraté by také mohli žádat dodatečné zdanění. Pozitivem zvolení demokratického kandidáta by však mohlo být očekávané uklidnění obchodní situace mezi USA a Čínou.

 

Vývoj indexu Nasdaq od začátku roku

Zdroj: Yahoo

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!