Pšenice bude víc než dost

13.3.2020

Březnová zpráva WASDE přinesla překvapivé zprávy. Úroda pšenice v Indii by měla dosáhnout na historická maxima, nicméně pokles spotřeby v EU znamená, že na trhu bude pšenice víc než dost. Podívejte se s námi na dění okolo vybraných zemědělských komodit.

 

Březnová zpráva WASDE (World Agricultural Supply and Demand Estimates) amerického Ministerstva zemědělství ohledně celosvětového vývoje zemědělských komodit přinesla překvapivé zprávy. Úroda pšenice v Indii by měla dosáhnout na historická maxima, nicméně pokles spotřeby v EU znamená, že na trhu bude pšenice víc než dost. Vyšší úrodu můžeme očekávat i sójových bobů, jelikož Brazílie i Argentina rozšiřují osázenou plochu a počasí hraje tamním producentům do karet. Podívejte se s námi na dění okolo vybraných zemědělských komodit.

Pšenice

Březnové odhady přinesly zprávy o rostoucí globální produkci - k vyššímu než očekávanému objemu úrody by měly přispět příznivé pěstitelské podmínky v Indii a Argentině. Indie zároveň hlásí historicky rekordní úrodu ve výši 103,6 milionů tun, což je meziměsíčně o 1,4 milionu více. Nárůst produkce by však měl být částečně korigován poklesem produkce v Turecku a Austrálii. Úroda v Austrálii se pohybuje na minimech za posledních 12 let a svou daň si vybraly i rozsáhle požáry, které zemi zachvátily koncem loňského roku. Celková světová produkce by tak měla dosáhnout na 764,49 milionů tun, což je o 0,5 milionu více oproti únorovým odhadům. Růst by měla i celosvětová spotřeba a to zejména ze strany Turecka, Bangladéše a Kanady. Mírný pokles spotřeby můžeme sledovat v rámci EU, Iráku a Libanonu - celkově by však měla globální spotřeba meziměsíčně vzrůst o 0,7 milionu tun. Očekává se tak pokles konečných zásob, které by měly dosáhnout 287 milionů tun, což je o 9,5 milionu tun meziročně více. V rámci USA se předpokládá stabilní vývoj produkce i spotřeby a tamní konečné zásoby by tak měly zůstat beze změny. Průměrná výkupní farmářská cena setrvává na úrovni 4,55 USD za bušl.

Austrálie - produkce pšenice

zdroj: usda.gov


Sójové boby

Březnové odhady produkce sójových bobů jsou pro USA oproti minulému měsíci nezměněny - úroda se tak stále očekává v objemu 96,84 milionů tun. Meziročně se tak jedná o pokles produkce o bezmála 24 milionu. tun. Na vině je především nižší osázená plocha - k další redukci došlo ve státech Severní a Jižní Dakota a to přibližně o 0,6 milionu akrů na 75 milionů akrů. Aktuální odhady předpokládají výnos na jeden akr ve výši 47,4 bušlů. Spotřeba by měla zůstat rovněž zachována a to ve výši 49,67 milionů tun. Průměrná výkupní cena se meziměsíčně snížila o 0,05 USD za bušl na 8,70 USD.

V globálním měřítku se očekává produkce v objemu 341,76 milionů tun, což je meziměsíčně o 1,3 milionu více. Meziročně by však mělo být sójových bobů o přibližně 19 milionů tun méně. Produkční odhady navýšila především Brazílie, která je největším světovým producentem a to o 1 milion tun na 126 milionů. Vyšší produkci o 1 milion tun rovněž očekáváme v Argentině. Celková globální spotřeba by měla v důsledku snížené obchodní aktivity poklesnout o 1 milion tun na 350 milionů a konečné zásoby by pak měly vzrůst o 3,5 milionů tun na 102,44 milionů.

Brazílie sójové boby - plocha, produkce a výnos

zdroj: usda.gov


Bavlna

Odhady z tohoto měsíce očekávají v USA nižší produkci bavlny a také snížení konečných zásob. Produkce bavlny by tak měla poklesnout o 0,3 milionu balíků na 19,8 milionů balíků. I přes pokles produkce by však měl být zachován export a domácí využití ve stejné výši jako minulý měsíc. Konečné zásoby by se měly snížit právě o 0,3 milionu balíků na 5,1 milionů balíků. Průměrná výkupní cena za libru bavlny je 60 centů, což je o 2 centy méně než v minulém měsíci. 

V celosvětovém měřítku se očekává vyšší produkce bavlny o 0,2 milionu balíků. Produkce by tak měla dosáhnout na 121,6 milionů balíků. Produkce by se měla zvýšit v Brazílii a Centrální Asii. Kromě USA očekáváme mírně slabší úrodu v Austrálii. Využití bavlny by se mělo snížit o 0,85 milionu balíků na 118,1 milionů balíků. Pokles spotřeby očekává zejména Čína, Indonésie a Thajsko. Vyšší spotřeba bavlny se naopak čeká v Bangladéši.  Mezinárodní obchod by měl zůstat nezměněný ve srovnání s odhady z minulého měsíce. Konečné zásoby bavlny se očekávají vyšší o 1,3 milionu balíků a dosáhnou tak na 83,4 milionů balíků. Ve srovnání se stejným obdobím 2018/2019 se jedná o nárůst o 3 miliony balíků.

Austrálie - pokles produkce bavlny


zdroj: usda.gov


Kukuřice 

Březnová zpráva amerického ministerstva zemědělství očekává pro USA stejné hodnoty jako z minulého měsíce. Globální produkce kukuřice by se měla zvýšit o 0,4 milionu tun na 1112 milionů tun. zejména díky silnější úrodě v Jihoafrické republice, kde by produkce měla nárůst o 1,5 milionu tun na 16 milionů tun. Nižší produkce se naopak očekává v Číně a Rusku. V mezinárodním obchodě se očekávají téměř nezměněné hodnoty z minulého měsíce. Mírné snížení exportu očekává Rusko, vyšší export by měl naopak být v Jihoafrické republice. Globální spotřeba kukuřice by se měla zvýšit o 0,2 milionu tun na 1 135,5 milionů tun zejména díky nárůstu využití v Číně. Konečné zásoby kukuřice se očekávají o 0,5 milionu tun vyšší v objemu 297,3 milionů tun. Vyšší zásoby očekává zejména Jihoafrická Republika.

Brazílie - produkce letní a zimní kukuřice

zdroj: usda.gov


Rýže

V globálním měřítku se očekává nárůst produkce rýže o 3,1 miliony tun na 499,7 milionů tun. O zvýšení produkce by se měla postarat prakticky jen Indie, kde se očekává nárůst produkce rýže o 3 miliony tun na 118 milionů tun. Produkce ostatních zemí zůstává oproti odhadům z minulého měsíce prakticky nezměněna. Oproti minulému měsíci by mělo dojít ke snížení mezinárodního obchodu s rýží. Světový import rýže by měl poklesnout o 0,64 milionu tun kvůli snížení importu do některých afrických zemí - zejména pak Nigérie. Snížit by se měl i celosvětový export rýže a to sice o 0,5 milionu tun na 44,3 milionů tun. Nejvyšší pokles exportu očekává Indie (-0,7 milionu tun) kvůli snížení vývozu do Afriky. Nižší by měla být i celosvětová spotřeba - poklesy se očekávají hlavně v Indii a Nigérii. Díky nižší spotřebě by se měly zvýšit celosvětové konečné zásoby rýže. Ty se nyní očekávají o 4,2 milionů tun vyšší a měly by tak dosáhnout na 182,3 milionů tun. 

Vše důležité ze světa financí a investic přímo na Váš e-mail

Ikona newslettery

Autor: Analytické oddělení společnosti Colosseum, a.s.