WASDE

Zpráva z trhu
Bude některých komodit nedostatek?

11.2.2019
Některých komodit nebude tolik, kolik se předpokládalo koncem loňského roku.

 


4. 3. 2019
 

 Únorová zpráva WASDE (World Agricultural Supply and Demand Estimates) amerického Ministerstva zemědělství ohledně celosvětového vývoje zemědělských komodit přinesla řadu překvapení. Ukázalo se totiž, že některých komodit nebude tolik, kolik se předpokládalo koncem loňského roku. S potížemi se potýkali zejména zemědělci v Jižní Americe, kde čelili nepřízni počasí. Lednová zpráva WASDE nebyla zveřejněna z důvodu stavu rozpočtové nouze federálních úřadů v USA.

Pšenice

Aktuální odhady počítají s nárůstem celosvětové produkce pšenice - ta by se měla oproti prosincovým předpokladům zvýšit o 1,34 mil. tun na celkových 734,75 mil. tun. Za zvýšením odhadů stojí primárně větší ruská produkce, která vzrostla o 1,6 mil. tun na 71,6 mil., vyšší produkce se očekává také v rámci Brazílie (+ 0,6 mil. tun) a Paraguaye (+ 0,5 mil. tun). Snížený odhad produkce pšenice se naopak týká Číny (- 1,1 mil. tun) a Argentiny (- 0,3 mil. tun). Austrálie, která se v loňském roce potýkala s extrémními suchy, stabilizovala své produkční odhady na 17 mil. tun - ty by se již měnit neměly, jelikož úroda je kompletně sklizena.

Pozici největších producentů si stále udržuje EU (137,6 mil. tun), Čína (131,5 mil. tun) a Rusko (71,6 mil. tun). Obecně se jedná o velmi slabou úrodu - minulá produkce dosáhla 763 mil. tun. Zaznamenali jsme tak poměrně výrazný meziroční útlum v exportní aktivitě EU a Austrálie, který však kompenzuje export Ruska (+ 0,5 mil. tun meziměsíčně). Aktuální odhady počítají s nárůstem globální spotřeby pšenice o 2 mil. tun - hlavním důvodem je vyšší čínská spotřeba pšenice v rámci krmných směsí. Celkové zásoby pšenice by se tak měly snížit přibližně o 0,6 mil. tun 267,5 mil. tun.

Rusko pšenice - plocha, produkce a výnos


Sojové boby

Únorové odhady ukazují na nižší produkci sójových bobů v USA - prosincová čísla hovořila o výnosu z akru výsadby v objemu 52,1 bušlů a celkové produkci 125,2 mil. tun. Aktuální data však počítají s výnosem v objemu 51,6 bušlů, což vyústilo v pokles produkce o 1,5 mil. tun na konečných 123,7 mil. tun. Na vině je především horší kvalita úrody ve státech Severní Dakota a Jižní Dakota. Snížila se zároveň osázená plocha - ta aktuálně činí 89 mil. akrů. Průměrná cena na americkém trhu tak mírně vzrostla do pásma 8,10 - 9,10 USD za bušl.

K drastickým propadům došlo v rámci odhadů Brazilské produkce - ta by měla dosáhnout na 117 mil. tun, což je o 5 mil. méně, než napovídala prosincová čísla. Projevil se zejména vliv extrémního sucha v jižní a středozápadní části země - očekávaný výnos z 1 hektarů výsadby se tak propadl na 3,24 tuny, což je meziročně o 6 % méně. S nižší produkcí se počítá také v Argentině (-0,5 mil. tun) a Paraguayi (-0,3 mil. tun). Celosvětová produkce sójových bobů by tak měla dosáhnout na 360,99 mil. tun, což oproti prosincovým odhadům představuje pokles o 8,2 mil. tun.

Brazílie sójové boby - plocha produkce a výnos


Kukuřice

Aktuální odhady pro USA počítají s nižší produkcí, importem, průmyslovým využitím a konečnými zásobami. Produkce v USA se očekává ve výši 366,3 mil. tun, což je o více než 5 mil. tun méně než uváděly odhady z prosince. Na vině je zejména pokles výnosu z 1 akru výsadby - pokles o 2,5 bušlů znamená aktuální průměrný výnos 176,4 bušlů. Import by se měl zároveň snížit o 0,12 mil. tun. Export zůstává oproti prosincovým odhadům beze změny - 62,23 mil. tun. Konečné zásoby se očekávají o 1 mil. tun nižší a měly by dosáhnout 44,1 mil. tun.

Celosvětová produkce kukuřice se očekává v objemu 1 099,6 mil. tun - tedy o 0,3 mil. tun meziměsíčně nižší. Za snížením odhadů stojí především již výše zmíněné USA a dále pak Jihoafrická Republika a Mexiko, kde se očekává produkce o 0,5 mil. tun meziměsíčně nižší. Velký nárůst produkce se naopak očekává v Argentině, kde by měla dosáhnout 46 mil. tun (+3,5 mil. tun). Konečné celosvětové zásoby se očekávají ve výši 309,8 mil. tun, což je meziměsíčně o 1 mil. tun více.

Argentina kukuřice - plocha, produkce a výnos (T/Ha)
zdroj: usda.gov


Bavlna

Odhady pro USA očekávají oproti konci loňského roku nižší produkci, využití a konečné zásoby. Produkce se snížila o 200 tisíc balíků zejména kvůli poklesu produkce na jihovýchodě země - cekově by tak měla dosáhnout na 18,39 mil. balíků. Domácí spotřeba se očekává o 100 tisíc balíků nižší. Export by měl zůstat nezměněn. Konečné zásoby by měly být ve výši 4,3 mil. balíků (o 100 tisíc balíků nižší).  

V globálním měřítku se očekává nižší produkce, spotřeba a mírné zvýšení obchodu a  konečných zásob. Světová produkce by měla být nižší o 300 tisíc balíků kvůli poklesům v USA, Indii (o 500 tisíc balíků méně) a Turecku (o 600 tisíc balíků méně). Růst produkce se naopak očekává v Brazílii (o 400 tis. balíků více) a Číně (o 500 tis. balíků více). Celková produkce by tak měla dosáhnout na 118,45 mil. balíků. Globální spotřeba by měla být o 2 mil. balíků nižší (123,6 mil. balíků) zejména kvůli poklesu spotřeby v Číně (o 1 mil. balíků méně) a Indii (o 500 tis. balíků méně). Vyšší import očekává Čína, Brazílie a Turecko. Nárůst exportu bavlny se týká Brazílie, Indie a EU. Světové konečné zásoby se očekávají o 2,3 mil. balíků vyšší okolo 75,5 mil. balíků.

Čína bavlna - plocha a výnos

zdroj: usda.gov


Rýže

Únorová zpráva očekává v USA vyšší produkci, využití, export a zvýšení konečných zásob. Produkce americké rýže se očekává oproti loňskému prosinci o 0,2 mil. tun vyšší (7,12 mil. tun). USA by měly nepatrně zvýšit export (+0,04 mil. tun). Konečné zásoby rýže by měly být o 0,1 mil. tun nižší (1,50 mil. tun).  

Celosvětová produkce rýže (mimo USA) vzrostla o 4,7 mil. tun na 495,9 mil. tun a to zejména díky růstu produkce v Číně na 148,5 mil. tun (+4,9 mil. tun). Pokles produkce naopak zaznamenala Brazílie (-400 tisíc tun). Světová spotřeba rýže se zvýšila o 0,7 mil. tun na 490,3 mil. tun díky růstu spotřeby v Číně, Nepálu a Filipínách. Pokles spotřeby se naopak očekává v Brazílii a Nigérii. Světový obchod se očekává o 47,7 mil. tun nižší kvůli poklesu exportu Kambodži, Thajska a Barmy. Čína nadále zůstává největším světovým importérem s 5 mil. tun importované rýže. Celosvětové zásoby rýže vzrostly zejména díky Číně o 4,4 mil. tun na 167,6 mil. tun.


Autoři: Tomáš Turna a Petr Lajsek, analytici společnosti Colosseum, a.s.

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!