Zemědělské komodity po klíčové zprávě

Zpráva z trhu
Zemědělské komodity po klíčové zprávě

17.10.2018

Říjnová zpráva WASDE amerického Ministerstva zemědělství ohledně celosvětového vývoje zemědělských komodit přinesla řadu překvapení. 


18. 10. 2018
 

Říjnová zpráva WASDE (World Agricultural Supply and Demand Estimates) amerického Ministerstva zemědělství ohledně celosvětového vývoje zemědělských komodit přinesla řadu překvapení. Letošní sklizeň sójových bobů bude pravděpodobně rekordní. Sucha v Austrálii naopak předznamenávají nejhorší úrodu pšenice za poslední roky. V tomto shrnutí se podíváme na dění okolo hlavních zemědělských komodit. 

Pšenice

Říjnové odhady počítají s produkcí 51,29 mil. tun v rámci USA - jedná se tedy o 0,2 mil. tun více, než v předchozím měsíci. Evropa pak nadále potvrzuje produkci v objemu 137,5 mil. tun, přičemž odhady zůstávají dlouhodobě stabilní i pro čínskou produkci - ta by měla dosáhnout 128 mil. tun. Nižší produkci pak očekáváme zejména v Rusku (70 mil. tun oproti zářijovým 71 mil. tun) a Austrálii, kterou trápí vysoce nadprůměrné období sucha, obavy budí rovněž mrazy, které by mohly část úrody zcela zničit. 

K negativnímu výhledu přispívá i zpráva australského meteorologického úřadu, který v příštích týdnech očekává vysoce podprůměrné srážky. Australská produkce by tak měla dosáhnout 18,5 mil. tun, což je o 1,5 mil. tun meziměsíčně méně a zároveň se jedná o nejhorší úrodu za posledních 10 let. Globální produkce pšenice se dle aktuálních odhadů očekává v objemu 731 mil. tun, čímž by šlo za nejhorší úrodu za poslední tři roky.  

Kukuřice

Výhled na období 2018/19 očekává nižší produkci v USA, růst exportu, nižší krmné využití a vyšší konečné zásoby. Produkce kukuřice se očekává ve výši 375,4 mil. tun, což je o 1,25 mil. tun méně než v září. Očekává se nárůst exportu na 62,9 mil. tun (+ 1,9 mil. tun), díky nižším cenám  americké kukuřice a poklesu ruského exportu. Konečné zásoby se očekávají 46 mil. tun, což je o 1 mil. tun více než se očekávalo v září. 

Celosvětová produkce kukuřice (mimo USA) pro období 2018/19 se očekává v objemu 693 mil tun - tedy o 0,69 mil. tun meziměsíčně nižší. Pokles produkce registrujeme zejména v Rusku. Růst exportu se očekává v Srbsku, Kanadě a USA. Vyšší import očekává Mexiko a Izrael. Celosvětové konečné zásoby se očekávají ve výši 159,4 mil. tun, což je nárůst o 2,3 mil. tun oproti odhadu ze září.  

Sojové boby

V rámci USA by měla produkce sójových bobů dosáhnout na 127,63 mil. tun, což je oproti zářijovým odhadům o 100 000 tun méně. Za mírným poklesem v produkci stojí pokles osázené plochy o 0,6 mil. akrů. Ten byl však částečně kompenzován předpokládaným výnosem z jednoho akru výsadby - oproti září se zvýšil o 0,3 bušlu na 53,1 bušlů. USA si však i nadále udrží pozici světového producenta číslo jedna, jelikož produkce v Brazílii by měla dosáhnout na 120,5 mil. tun - v posledních třech letech se jedná o největší objem produkce v zemi. 

V globálním měřítku dosáhne podle odhadů produkce na rekordních 369 mil. tun, což je přibližně o 32 mil. tun více než v předešlém roce. Vyšší produkci nyní táhne zejména Kanada, která převážila pokles v produkci USA, Indie a Mexika. Sklizeň sójových bobů je nyní v USA v plném proudu - pro vývoj cen tak budou klíčová listopadová data, kde by se mohla projevit horší kvalita úrody (pouze 66 % objemu je hodnoceno jako vynikající, 11 % je pak hodnoceno jako velmi špatná). 

Bavlna

Odhady pro USA na období 2018/19 očekávají větší konečné zásoby oproti minulému měsíci díky větší produkci a nižšímu exportu. Produkce se zvýšila o 81 000 balíků díky státům Texas a Georgia. Mírný pokles produkce zaznamenala Severní a Jižní Karolína. Export bavlny se očekává o 200 000 balíků nižší - okolo 15,5 mil. balíků. Konečné zásoby se očekávají ve výši 5 mil. balíků (o 300 000 balíků nižší). 

Světové konečné zásoby se očekávají  o 4 % nižší v objemu 74,45 mil. balíků kvůli nižším počátečním zásobám (zejména Indie) a nižší očekávané spotřebě. Snížení produkce se očekává v Austrálii, růst naopak v Řecku a USA. Globální produkce by tak měla dosáhnout na 121,66 mil. balíků - přibližně o 2 mil. méně než v předchozím roce. 

Rýže

Americká produkce rýže tento měsíc poklesla o 0,02 mil. tun na 6,95 mil. tun. Za snížením stojí zejména pokles produkce v Texasu a Kalifornii. Americký import a export zůstal stabilní. Konečné zásoby poklesly o 0,02 mil. tun na 1,40 mil. tun.

Celosvětové dodávky rýže (mimo USA) vzrostly o 0,9 mil. tun díky růstu produkce v Indii (+ 1 mil. tun) a na Madagaskaru (+ 0,4 mil. tun). Pokles produkce naopak zaznamenal Egypt (- 0,5 mil. tun). Celosvětové zásoby rýže vzrostly o 0,8 mil. tun na 145,2 mil. tun kvůli přebytku nabídky nad poptávkou.  

Trh s komoditami bude i nadále ovlivňovat vývoj klimatických podmínek - ty se promítají do poslední fáze sklizně sójových bobů a kukuřice v USA. U sójových bobů by se měly projevit výrazné srážky - očekáváme tedy zhoršení výnosu z jednoho akru výsadby až na 50 - 51 bušlů. Pšenici bude pro změnu ovlivňovat dění na jižní polokouli, kde Austrálie bojuje se suchem. Pro kukuřici naopak přetrvávají ideální podmínky - v USA je již 96 % úrody zralých, přičemž téměř 70 % objemu je vynikající kvality. Listopadová WASDE bude zveřejněna 11.11. 2018. 

Autoři: Petr Lajsek a Tomáš Turna, analytici společnosti Colosseum, a.s.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!